Spomienky pamätníkov: Staré Mesto ukrýva tajný vojenský bunker. Rastislav v ňom našiel ako dieťa mnoho talizmanov

Vojenský bunker v Starom Meste
Foto: archív R.G., Bratislavadeň - koláž Bratislavadeň

Len málokto vie, že pod pozemkom pri dnešnom lýceu sa rozťahuje bunker starý niekoľko desiatok rokov. Bratislavčan Rastislav Gemerský si s týmto miestom spája veľa detských spomienok. Porozprával nám viac o zabudnutom bunkri.

Pán Rastislav je spätý s hlavným mestom od narodenia. Vyrastal pri Palisádach na Tolstého ulici, no po rokoch sa presťahoval s rodinou do Petržalky. Pracoval takmer celý život ako rušňovodič, vo vlaku strávil 42 rokov.

Ako dieťa sa hrával s kamarátmi v bunkri, ktorý sa nachádza na dvore pri Evanjelickom lýceu v Bratislave. Volali ho „Nemecká záhrada“.

História bunkra

„Vojenský bunker začali stavať nemecké vojská v jarných mesiacoch v roku 1940 podľa vyjadrenia mojich rodičov,“ začína svoje rozprávanie Rastislav. Bunker bol plne funkčný od roku 1941.

Vojenský bunker v Starom Meste
Rastislav ako malý chlapec vpravo. Foto: archív R.G.

Ide o bunker s rozlohou približne 200 x 200 metrov štvorcových, hlboký môže byť do 10 metrov.

„Bunker má približne 5 miestností. Jedny schody, ktoré išli do hĺbky 10 metrov a jednu dlhšiu chodbu, ktorá vyúsťovala do Moyzesovej ulice. Má tri vchody a tri východy,“ opísal interiér bunkra. Pôsobila v ňom mínometná rota, ktorá sa skladala z približne 30 mužov.

Vojenský bunker v Starom Meste
Časť vojenského bunkra. Foto: Bratislavadeň
Vojenský bunker v Starom Meste
Hlbšie sa do bunkra už nedalo dostať. Foto: Bratislavadeň

Rastislav upozornil aj na pozostatok telefónneho stĺpu medzi stromami, ktorý nikto dodnes neodstránil. Nemci ho používali v 40. rokoch na telefonovanie.

Vojenský bunker v Starom Meste
Telefónny stĺp zo 40. rokov. Foto: Bratislavadeň

Fotografie zabavila ŠtB

Rodičia Rastislava vlastnili fotografie bunkra. No aj tak skončili začiatkom 70. rokov v rukách príslušníkov ŠtB.

„Otec bol už po smrti. Štátna bezpečnosť vedela, že asi mal fotografie a negatívy. Prišli traja alebo štyria v civile, ich mená si stále pamätám. Povedali, že nie je vhodné, aby sa ľudia strašili a šírila sa panika. Zobrali všetky albumy,“ vracia sa do spomienok Rastislav.

Vojenský bunker v Starom Meste
Bunker sa nachádza na tomto školskom dvore. Foto: Bratislavadeň

Išlo o tridsať fotografií, ktoré zachytávali bunker zvonku. Bratislavčan tvrdí, že fotografie už nikdy viac nevidel, pretože boli pravdepodobne zlikvidované.

Ako dôvod zhabania záberov Rastislav uvádza, že existovali dôkazy o vykopaní jamy. Červená armáda v nej údajne zanechala všetku svoju muníciu, malo ísť o granáty a míny v drevených debnách.

Maličkosti na pamiatku

Detské hry vo vojenskom bunkri pripomínajú Rastislavovi drobnosti, ktoré v ňom našiel. Nazýva ich svojimi talizmanmi. Vo voľne prístupnom bunkri našiel napríklad časti uniforiem po nemeckých vojakoch.

Vojenský bunker v Starom Meste
Rastislav má doma stále odložený nález z bunkra. Foto: archív R.G.

„Našiel som tam talizmany, zbytky uniforiem, gombičky, nemecké odznaky, pracky z remeňa, sem-tam kosti. Nejaké veci mám dodnes doma,“ opísal.

Tajomný bunker

Bunkrov je v Bratislave niekoľko, no keď sme si skúšali zadať do prehliadača informácie o vojenskom bunkri v danej lokalite, nič sme nenašli.

„Starí obyvatelia, ktorí tu bývali, vedia o bunkri určite, ale laická verejnosť nie,“ ozrejmil Rastislav.

Pýtali sme sa aj samotného Evanjelického lýcea v Bratislave, či vedia o výskyte bunkra na ich území, no dodnes sme nedostali odpoveď.

Poznáte osobu z Bratislavy, ktorá prežila niečo zaujímavé alebo máte unikátne spomienky dokonca vy? Ozvite sa nám na email redakcia@bratislavaden.sk. 

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk