Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavský hrad
SITA
12. februára 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Spoznajte Dejiny Slovenska! Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu Od praveku po Veľkú Moravu

Slovenské národné múzeum (SNM) otvorilo na Bratislavskom hrade prvú časť výpravnej výstavy venovanej dejinám Slovenska. V expozíciách SNM – Historického múzea na Hrade možno nájsť prvú, archeologickú časť expozície Dejiny Slovenska pod názvom Od praveku po Veľkú Moravu.

Ako ďalej informovala Andrea Litváková, vedúca oddelenia prezentácie SNM – Historického múzea, expozícia „predstavuje dejiny, historické medzníky a udalosti spoločnosti, ako aj každodenný život ľudí obývajúcich územie dnešného Slovenska. V priebehu roka 2016 k výstave pribudnú ďalšie časti zamerané na stredovek a novovek“.

Výstava návštevníkov prevedie od počiatkov prítomnosti človeka na dnešnom území Slovenska v paleolite, cez zánik Veľkej Moravy na prelome 9. a 10. storočia nášho letopočtu až k zrodu stredovekej spoločnosti. „Spoločenský vývoj, technologickú a remeselnú úroveň obyvateľstva dokumentujú archeologické a antropologické nálezy, ktoré sú vystavené chronologicky a pochádzajú výlučne zo slovenského územia. Viaceré predmety predstavujú unikátne umelecko-remeselné diela, ktoré sú súčasťou celoeurópskeho kultúrneho a historického dedičstva,“ uviedlo ďalej SNM v tlačovej správe.

Výstava obsahuje približne 1 500 exponátov. Sú medzi nimi i unikátne archeologické nálezy, ako je zlatý náramok z doby rímskej zo Zohoru. Tento šperk z masívneho zlata je mimoriadnym umelecko-remeselným dielom v celoeurópskom meradle, ktorý patril germánskemu veľmožovi.

K výstave Dejiny Slovenska avizuje národné múzeum aj vzdelávací projekt Putovanie dejinami, ktorý sa špeciálne zameria na deti a ľudí so špeciálnymi potrebami. Ponúkne napríklad vzdelávacie programy pre školy, detského sprievodcu výstavou, špeciálne hmatové prvky a audiosprievodcu. SNM výstavu bližšie predstaví učiteľom 22. marca.

Výstavy SNM na Bratislavskom hrade sú až do 31. marca otvorené denne okrem pondelka od 9. do 17. hodiny, posledný vstup je o 16. hodine. Od 1. apríla do 31. októbra budú otvorené denne okrem pondelka od 10. do 18. hodiny s posledným vstupom o 17. hodine.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X