Spoznajte príbehy spojené s kedysi obávanou železnou oponou zo sedla bicykla

Pohranicna straz devinske jazero bratislavsky kraj zelezna opona.jpeg

Cyklisti, teraz sa môžete spojiť a okrem vzájomného spoznávania, sa dozviete aj tajomstvá železnej opony.

Významné politické a spoločenské zmeny priniesol postupný pád tzv. vlády jednej strany počas novembra a decembra 1989. Pred týmto rokom sa obyvatelia k železnej opone báli čo i len priblížiť, aby nevzbudili akékoľvek podozrenie.

Dnes si môžeme vychutnávať slobodu a voľnosť na územiach, ktoré kedysi boli oddelené železnou oponou. Pre tých, ktorí milujú cykloturistiku a zároveň majú záujem o históriu, je tu jedinečná príležitosť. Stačí sa vydať po stopách obávanej železnej opony slobodne na bicykloch. Trasa povedie popri bývalých signálnych pohraničiarskych cestách, kde spoločne objavíte posledné existujúce stopy komunistickej totality.

Vychutnávať si cestou môžete osviežujúcu lužnú prírodu v blízkosti rieky Moravy. Cyklovýlet pod názvom Železná opona zo sedla bicykla sa uskutoční v nedeľu 9. júla 2023 o 10.00 hod., bod stretnutia je pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Tešiť sa môžete na výklad historika Petra Mikleho, ktorého oblasťou záujmu je najmä činnosť Pohraničnej stráže na území Slovenska v rokoch 1948 – 1989.

Ďalší cyklovýlet sa uskutoční v nedeľu 9. augusta 2023, so štartom o 10.00 hod. pod Mostom Lanfranconi, kde budete objavovať zabudnuté príbehy a ľudské osudy spojené so železnou oponou. Viac podrobností a presné trasy oboch výletov nájdete na webe Bratislavského kraja.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk