Sťahovania za prácou sa obáva 28 % mladých Slovákov

počítač, človek
pixabay.com

V porovnaní s európskym priemerom či susednými krajinami je tento podiel podľa analýzy Poštovej banky výrazne vyšší, keďže v Európskej únii má obavy zo sťahovania sa za prácou len približne každý šiesty mladý človek a v susednom Česku dokonca len každý ôsmy.

Mladí Slováci vo veku do 30 rokov majú najväčší strach z toho, že sa budú musieť pre získanie práce presťahovať. Podľa analýzy Poštovej banky je totiž potreba sťahovať sa za prácou „nočnou morou“ až pre 28 % mladých Slovákov.

Viac než tretina mladých Slovákov si podľa analýzy Poštovej banky nie je istá nájdením práce po ukončení školy. Napriek tomu však v našej mladej generácii prevláda skôr optimizmus a dve tretiny sú si isté nájdením zamestnania po škole. Z toho štvrtina mladých Slovákov a Sloveniek si je dokonca úplne istá, že sa im po skončení štúdia podarí uplatniť sa na pracovnom trhu. Údaje pochádzajú z prieskumu Eurobarometer, do ktorého boli zahrnutí mladí ľudia vo veku 15 až 30 rokov.

Viac než pätina mladých Slovákov (22 %) má pri hľadaní si práce najväčšie obavy z výšky platu. Domnievajú sa totiž, že ich platové požiadavky nebudú uspokojené. Hoci sa situácia na našom trhu práce zlepšuje, miera nezamestnanosti je stále pomerne vysoká, čo sťažuje podmienky pri vyjednávaní o výške platu. A mladí ľudia to majú pri hľadaní práce často ešte ťažie kvôli chýbajúcej praxi a skúsenostiam.

Podiel Slovákov vyjadrujúcich obavy z platovej úrovne pri hľadaní si zamestnania je oveľa vyšší ako európsky priemer. V EÚ sa nízkeho ponúknutého platu obáva len 12 % mladých Európanov. Rozdiely sú badateľné aj pri porovnaní s našimi susedmi. V Česku a Maďarsku má z úrovne platu obavy 17 % mladých a v Poľsku dokonca len 14 %.

Mladí Európania sa pri hľadaní novej práce obávajú predovšetkým toho, že nezískajú stále zamestnanie. Takéto obavy má až takmer tretina mladých v únii, pričom na Slovensku je to 18 % mládeže. Necelá pätina mladých ľudí má obavy z nenájdenia stálej práce aj v Česku a Maďarsku. Poliaci sa viac približujú k európskemu priemeru a spomínané obavy tam vyjadrilo 27 % obyvateľov do 30 rokov.

Takmer každý siedmy mladý Slovák má obavy z toho, že jeho znalosti a zručnosti nebudú dostačujúce pre potenciálneho zamestnávateľa. Táto obava zrejme súvisí s tým, že mladým ľuďom zväčša chýba potrebná prax a skúsenosti alebo, že o ich kvalifikáciu nie je dostatočný záujem zo strany zamestnávateľov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk