Stará povesť o Železnej studienke: Po lesoch sa dodnes túlajú zakliati nešťastní milenci

mlyn Klepáč povesť
Foto: Gettyimages, Google maps - koláž Bratislavadeň

Mladému páru ich lásku neschvaľovali rodičia dievčaťa. Ich zakliate podoby sa dá vidieť podľa povesti každú zimu.

Ak už máte za sebou návštevu Železnej studienky, zrejme ste prechádzali okolo mlyna Klepáč. Pri Vydrickom potoku existovalo niekoľko mlynov a jedným z nich bol práve mlyn Klepáč. Plocha pri mlyne bola využívaná ako lúka, zeleninová záhrada alebo ovocný sad.

Tento mlyn bol ako jediný na toku Vydrica obklopený vodným tokom, Vydricou a privádzačom vody na mlynské koleso, ktoré viedlo na úpätí svahu s pokračujúcim odtokom vody do Vydrice. Nie je známe, kedy a prečo nastalo naklonenie muriva budovy. Poznáme však povesť, ktorá o tomto mieste traduje.

Dcére nepriali rodičia

Mlyn zažíval kedysi zlaté časy a to v období, kedy v ňom hospodáril mlynár Klepáč. Mal krásnu dcéru Aničku, o ktorú mali záujem mládenci z rôznych dedín. Očarila aj mladého poľovníka Janka, a Anička mu jeho náklonnosť opätovala.

Jeden deň sa odhodlala rodičom oznámiť, že si vybrala ženícha. Mal sa ním stať práve Janko. Klepáčovci si však pre svoju dcéru predstavovali niekoho z lepšej rodiny a vzťah páru neschvaľovali. Milenci však rodičov Aničky nepočúvali a stretávali sa tajne.

Líška a zajac

Tajné stretnutia však neostali dlho bez povšimnutia – mlynár objavil stopy v snehu v zime a páru zakázal návštevy. Poľovník sa však nemienil svojej vyvolenej vzdať a chcel na Štedrý deň požiadať Aničku, aby sa stala jeho ženou.

Na prekvapenie všetkých, návšteva poľovníka v mlyne nenahnevala mlynára, ale mlynárku. Matka Aničky milencov prekliala. Od toho dňa sa pohybujú po lesoch pri mlyne dve zvláštne zvieratá.

Prvé je líška s tvárou krásneho dievčaťa, je to Anička. Druhé zviera je Janko a má podobu zajaca s poľovníckym klobúkom. Zakliatu dvojicu môžete vidieť podľa povesti každú zimu, a to najmä v noci z 24. na 25. decemba.

mlyn Klepáč povesť
Mlyn Klepáč. Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk