Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie
ilustračné: SITA
26. apríla 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Staré aj Nové Mesto podporujú nové pravidlá parkovacej politiky

Mestské časti súhlasia s návrhom všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta o dočasnom parkovaní, ktoré môže v Bratislave aspoň formálne odštartovať dlho očakávanú parkovaciu politiku.

Staromestskí i novomestskí poslanci dnes schválili stanovisko k návrhu bratislavskej radnice s pripomienkami, ktoré do nariadenia žiadajú zapracovať. V dokumente hlavné mesto definuje základné pojmy parkovacej politiky, stanovuje minimálne a maximálne sumy za dočasné parkovanie, ako aj rozpätie ceny pre rezidentské karty. Po odobrení jednotlivými mestskými časťami budú o dokumente rokovať poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva.

Cezpoľní by podľa návrhu mesta mali za parkovanie v bratislavských uliciach platiť od 0,20 do 5 eur za hodinu. O presných cenách za parkovanie rozhodnú jednotlivé mestské časti vo svojich všeobecne záväzných nariadeniach. Ambíciou parkovacej politiky je tiež zvýhodniť rezidentov, teda obyvateľov s trvalým pobytom v hlavnom meste. Umožniť im to má tzv. rezidenčná karta.

Tá umožní rezidentovi parkovať bezplatne v zóne, kde má trvalý pobyt. Mimo tejto zóny bude môcť rezident parkovať s 50-percentnou zľavou. Výnimkou budú iba zóny s krátkodobým parkovaním do dvoch hodín alebo menej. Rezidentskú kartu budú vydávať na jeden rok a jej cena sa bude pohybovať od 20 do 100 eur na rok pre jedno auto. Ak by chcel rezident i ďalšiu parkovaciu kartu, zaplatí za ňu jeden- až 50-násobok pôvodnej sumy. Na jedno vozidlo môže byť vydaná iba jedna parkovacia karta.

Podnikatelia si budú môcť kúpiť abonentskú kartu, ktorá im umožní zaparkovať s autom, ktorého evidenčné číslo je uvedené na karte v zóne, pre ktorú je vydaná. Parkovať tam bude môcť po dobu platnosti vyznačenej na karte. Abonentská karta bude mať tiež platnosť jeden rok a jej sumu opäť stanoví mestská časť vo svojom VZN. Cezpoľní budú za parkovanie platiť kúpou papierového alebo elektronického parkovacieho lístka, rezidenti a abonenti sa budú preukazovať parkovacou kartou. Dodržiavanie parkovacích pravidiel budú kontrolovať mestskí policajti.

Termín spustenia parkovacej politiky v Bratislave zatiaľ nie je známy. Na jej spustenie je potrebné, aby mesto prijalo všeobecne záväzné nariadenie a zmenilo štatút hlavného mesta. Návrh VZN majú práve jednotlivé mestské časti na stole a majú sa k nemu vyjadriť miestni poslanci. Nový parkovací systém podľa návrhu mesta nebude mať jedného spoločného prevádzkovateľa, ale každá mestská časť si bude môcť zvoliť svojho prevádzkovateľa parkovacieho systému. Rešpektovať pri tom však budú musieť spoločné celomestské zásady parkovacej politiky.

V nich bude stanovená minimálna a maximálna cena za rezidenčné parkovanie. Spoločný bude aj vizuál pre rezidentské karty, ich evidenciu a vydávanie bude spravovať hlavné mesto. Bratislavská radnica totiž chce zaviesť jednotný systém parkovania na miestnych komunikáciách I. až IV. triedy, teda aj na cestách, ktoré sú v správe hlavného mesta. Podľa plánov mesta tak bude prevádzkovať parkovaciu politiku daná miestna samospráva na celom území mestskej časti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X