Staré Mesto bude mať vlastné pravidlá v rámci navrhovanej parkovacej politiky

parkovanie-politika-auta-zivotne-protedie-sita.jpg
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Bratislavskej mestskej časti Staré Mesto sa podarilo získať špeciálne postavenie v rámci metskej parkovacej politiky, ktorá je aktuálne v príprave. Primátor Bratislavy Matúš Vallo tejto mestskej časti totižto uznal vlastné pravidlá.

Ako sa píše na webe reality.etrend.sk, vodiči, ktorí nebudú mať v Starom Meste rezidentské parkovanie, budú vo vybraných zónach platiť najvyššiu navrhovanú cenu, tá predstavuje sumu 2 eurá za hodinu. Ako dopĺňa web, v tarifnej zóne A Starého Mesta však nebude platiť bonusová karta, vďaka ktorej si môže každý Bratislavčan za sumu 10 eur na rok zakúpiť dve hodiny bezplatného parkovania denne v inej spoplatnenej zóne hlavného mesta SR.

„Staré Mesto bude v porovnaní s inými mestskými časťami špecifické aj v deľbe výnosov za parkovaciu politiku. Magistrát sa tu dohodol na deľbe 70 percent v prospech mesta a 30 percent v prospech Starého Mesta,“ uvádza portál reality.etrend.sk.

V iných bratislavských častiach je táto deľba rozdielna. Bratislava má z výnosu za úhrady parkovania rozdeliť v pomere 50 percent pre mesto a 50 percent pre príslušnú mestskú časť za rezidentské parkovacie karty. „V pomere 85 percent pre hlavné mesto a 15 percent pre mestskú časť z ostatných výnosov úhrad to má byť za dočasné parkovanie,“ píše sa na webe reality.etrend.sk.

„Od mestských častí nám prišlo 108 pripomienok, ktoré sme vyhodnotili a nejakým spôsobom sme buď čiastočne alebo plne akceptovali 78 pripomienok,“ priblížil Matúš Vallo pre tlačovú agentúru. Na základe týchto pripomienok mesto pristúpilo k istým zmenám v navrhovanej parkovacej politike.

K navrhovanej parkovacej politike sa taktiež vyjadrili aktivisti a občania, ktorí spísali hromadné pripomienku. Za ňou stoja občianski aktivisti Ján Mrva a Ivan Lučanič. Ako sa píše na webe, v pripomienke žiadajú o zapracovanie predložených podnetov mestských častí aj občanov z verejných diskusií, ktoré by mali byť predložené na opätovné prerokovanie.

„Podpísaní občania žiadajú hlavné mesto zabezpečiť zverejnenie finančnej analýzy príjmov z rezidenčných, abonentských kariet a hodinového parkovania. Taktiež požadujú zverejniť metodiku, ktorá bola použitá na vypracovanie návrhu rozdelenia príjmov z výnosu úhrad za parkovanie,“ uvádza web reality.etrend.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk