Staré Mesto hľadá pre výsadbu stromov súkromné záhrady a vnútrobloky

Stromy mesto udrzatelnost 2.jpg
Foto: FB Bratislava - hlavné mesto SR

Pozemky vhodné na realizáciu náhradnej výsadby chce mestská časť nájsť v súkromných záhradách či vnútroblokoch.

Bratislavské Staré Mesto v rámci nového projektu hľadá pre náhradnú výsadbu stromov súkromné záhrada a vnútrobloky.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove. „Pôjde aj o zabezpečenie odbornej starostlivosti na tri roky na náklady realizátora. To je podstata projektu Môj strom v Starom Meste, ktorý dnes spustila mestská časť,“ uviedol.

Cieľom projektu je vyriešiť akútny problém s nedostatkom pozemkov na realizáciu náhradnej výsadby v Starom Meste.

Ochrana prírody

V rámci inštitútu náhradnej výsadby ukladá orgán ochrany prírody a krajiny žiadateľovi o výrub aj povinnosť uskutočniť náhradnú výsadbu na náklady žiadateľa.

Mestská časť je zároveň povinná viesť evidenciu o pozemkoch vhodných na náhradnú výsadbu,“ vysvetlil vedúci staromestského oddelenia preneseného výkonu štátnej správy ochrany prírody Branislav Kundrák.

Ako dodal, Staré Mesto však nemá takéto pozemky k dispozícii. Pozemky vhodné na realizáciu náhradnej výsadby chce preto mestská časť nájsť v súkromných záhradách či vnútroblokoch.

Súhlas s výsadbou

Budúcich majiteľov nových stromov chce mestská časť osloviť prostredníctvom výzvy. „Stačí udeliť súhlas so zaradením pozemku do evidencie pozemkov vhodných na náhradnú výsadbu a súhlas s výsadbou a starostlivosťou o dreviny a potom už len čakať, kým budeme záujemcu kontaktovať,“ spresnil Kundrák.

Záujemcom, ktorí poskytnú priestor na výsadbu pri svojom dome, Staré Mesto vysadí dreviny podľa ich vlastného výberu s prihliadnutím na ekologické a priestorové možnosti pozemku. Zároveň zabezpečí starostlivosť o tieto dreviny na tri roky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk