Staré Mesto je nespokojné s firmou na komunálne služby, zrejme ju vymení

kontajnery
SITA

Komunálne služby v Starom Meste zabezpečuje firma Vepos Bratislava, pre nezhody s objednávateľom však už niekoľko dní nevynášajú odpadkové koše.

Zimnú a letnú údržbu, starostlivosť o zeleň či vynášanie odpadkových košov bude možno v bratislavskom Starom Meste zabezpečovať nová firma. Dnes má s mestskou časťou na tieto služby uzatvorenú zmluvu spoločnosť Vepos Bratislava, no 30. apríla zmluva končí.

Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík však nepredpokladá, že by spoluprácu po tomto termíne s firmou obnovili. V mestskej časti totiž s nimi nemajú dobré skúsenosti.

Služby si u firmy Vepos objednáva Staré Mesto cez svoju akciovú spoločnosť Staromestská a. s. Zazmluvnená firma si však v posledné dni prestala plniť svoje povinnosti, od 26. marca totiž nevynáša v mestskej časti odpadkové koše.

„Staromestská a Vepos sa nevedia dohodnúť na objeme prác a následnom čerpaní financií,“ vysvetlil starosta Števčík dôvody, pre ktoré firma prestala koše vynášať. Sporné sú podľa starostu výdavky za zimnú službu, ktorú tiež zabezpečuje firma Vepos. Počas tohtoročnej zimy totiž snežilo viac ako vlani, stúpli preto aj výdavky.

Dočasne odpadkové koše v Starom Meste vynáša iná firma, Vepos totiž vraj oznámil, že si túto povinnosť nebude plniť do 7. apríla.

„Myslím si, že rozhodnutie spoločnosti Vepos Bratislava prestať vysýpať odpadkové koše nebolo šťastné a myslím si, že nebolo korektné voči vedeniu Starého Mesta a jeho obyvateľom,“ skonštatoval starosta Števčík.

Spoločnosť Vepos Bratislava to však vidí inak. Podľa jej konateľa Ivana Šáteka spoločnosť Staromestská a. s. 26. marca 2015 výrazne upravila zmluvný rozsah prác. „Naša spoločnosť bola nútená do konca marca zastaviť všetky práce. Oddnes (1. apríla) sme znovu obnovili čistiace služby v dohodnutom zníženom rozsahu,“ reagoval za Vepos Bratislava Šátek.

Staromestská a. s. navyše podľa slov konateľa firmy Vepos od začiatku roka neplatí faktúry, hlavne tie za zimnú údržbu. „To nám spôsobilo výrazné problémy v ekonomike firmy a boli sme nútení zaviesť krízový režim firmy a ďalej zamestnávať zamestnancov na 60 percent ich mzdy,“ uviedol vo svojom stanovisku Šátek.

Bratislavské Staré Mesto zvažuje, že by komunálne služby mohli obstarávať oddelene a nie dokopy, ako to bolo doteraz. Zistiť tak chcú, koľko ktorá z týchto služieb stojí.

„Keď sa to robilo v jednom balíku, nebolo jasné, koľko ktorá činnosť stojí,“ povedal starosta Števčík s tým, že dúfa, že sa im jednotlivé ceny podarí zistiť a takýto systém bude fungovať lepšie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk