Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stará Radnica, Hlavné námestie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Stará Radnica, Hlavné námestie, Foto: RH

Staré Mesto, jeho minulosť a súčasnosť

Začiatky Bratislavy prešli búrlivým obdobím zmien, ktoré za sebou zanechalo bohaté dejiny a kultúru. Na území dnešného Starého Mesta sa striedalo množstvo národov, až nakoniec v 6. storočí územie osídlili Slovania. Mesto sa začalo výraznejšie rozširovať od roku 1775, keď kráľovná Mária Terézia prikázala zbúrať mestské hradby, čím podporila stavebný rozvoj mesta.

Rozsiahle škody boli v Bratislave spôsobené Napoleonovými vojskami v roku 1809, keď sa hrad a okolie stali terčom francúzskeho delostrelectva. Dva roky nato podľahol hrad z neznámych príčin požiaru a v ruinách stál približne 150 rokov. Medzitým sa však Staré Mesto rozvíjalo a v roku 1891 otvorili prvý most cez Dunaj (predchodca Starého mosta), v 1895 tam začala premávať prvá električka a v roku 1909 prvý trolejbus. Postupne sa hrad renovoval do súčasnej podoby a mesto sa rozširovalo o ďalšie rozrastajúce sa mestské časti.

Bratislavský Hrad
Bratislavský hrad. Foto ilustračné: pixabay.com

Staré Mesto predstavuje dlhodobo najvýznamnejšie centrum mestského turizmu na Slovensku s výrazne stúpajúcim počtom návštevníkov. Nárast počtu zahraničných turistov podnietil rozsiahle modernizácie v historickom centre Bratislavy a vôbec celé Staré Mesto prechádzalo rozsiahlymi rekonštrukciami a výstavbou. Tie zahŕňali vybudovanie komfortných hotelov, nárast počtu reštaurácií, zariadení rýchleho občerstvenia, obchodov, a v neposlednom rade rozvoj pre rekreačný a kultúrno-poznávací cestovný ruch.

V súčasnosti sa Staré Mesto Bratislavy rozkladá na pomerne veľkom území, ohraničenom Mlynskou dolinou a Botanickou záhradou na západe, Malými Karpatmi na severe, Mlynskými nivami na východe a Dunajom na juhu. Nádherné jadro Starého Mesta tvorí historické centrum Bratislavy nachádzajúce sa medzi bývalými mestskými hradbami.

Pisztoryho palác
Pisztoryho palác. Foto: RH

Staré Mesto obsahuje významné kultúrne a historické pamiatky, ako napríklad Primaciálny palác, Pálfiho palác, Dóm svätého Martina, Pisztoryho palác, historickú budovu Slovenského národného divadla, Michalskú bránu, Františkánsky kostol a kláštor, Starú radnicu a mnohé iné. V Starom Meste Bratislavy môžeme nájsť aj zelené plochy ako Horský park, Medická záhrada či Park na Námestí slobody. Neoddeliteľnou súčasťou Starého Mesta je aj krásne nábrežie pri Dunaji.

Dóm sv. Martina
Dóm sv. Martina. Foto: RH

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X