Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
otváracie hodiny v Starom Meste
ilustračné: SITA
22. marca 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Staré Mesto nateraz otváracie hodiny v podnikoch nezmení, poslanci sa nezhodli na VZN

Otváracie hodiny podnikov v Starom Meste sa zatiaľ meniť nebudú. Návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), podľa ktorého chcel staromestský úrad rozdeliť mestskú časť do troch zón s pravidlami platnými pre všetky prevádzky v danej zóne, medzi staromestskými poslancami neprešiel. Z 22 poslancov za návrh VZN hlasovali len traja, siedmi boli proti a zvyšných 12 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Návrh VZN, ktorý staromestský úrad predložil na dnešné rokovanie miestneho zastupiteľstva, sa nestretol s pochopením poslancov. Podľa staromestského poslanca Ondreja Dostála je toto riešené zlé. Hovorí, že síce sa zhoduje s predkladateľmi v tom, že je potrebné chrániť obyvateľov pred hlukom a rušením nočného pokoja, no navrhované riešenie nie je dobré. „Máme tu prevádzky, ktoré sú problémové a rušia obyvateľov, ale aj také, s ktorými problémy nie sú. Napriek tomu ideme paušálne obmedziť všetkých, bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patria,“ hovoril v diskusii Dostál.

Ku kritike sa pridal aj poslanec Peter Osuský, podľa ktorého by mohlo byť takéto nariadenie napadnuté ako protiústavné. „Ak stojí toto VZN na zonácii, tak popiera právo občanov Starého Mesta na rovnaký prístup k nočnému pokoju, a to je protiústavné. Ak majú občania právo na nočný pokoj, tak všetci rovnako. To platí aj v prípade podnikania. Ak niekto podniká, tak o jeho možnosti nemá rozhodovať geografická poloha. Aj z pohľadu prevádzkarov je to protiústavné,“ hovoril Osuský.

Poslankyňa Lucia Nicholsonová si myslí, že pri problémových prevádzkach nepomôže ani to, ak ich budú musieť zatvárať o desiatej večer. „Dosiahnete len to, že slušné prevádzky vytlačíte zo Starého Mesta a ostane tu len kopa nespokojných ľudí. Zonácia je iba maskovaním neschopnosti vymôcť právo na území Starého Mesta,“ vyčítala predkladateľom Nicholsonová.

O úprave otváracích hodín sa v Starom Meste hovorí už niekoľko mesiacov. Pôvodný návrh rozdeľoval Staré Mesto do niekoľkých zón s istými pravidlami, ktoré by platili pre všetky prevádzky v danej zóne. Koncom minulého roka však Najvyšší súd SR rozhodol, že individuálne posudzovanie otváracích hodín pre podniky a terasy nie je v súlade so zákonom. Staré Mesto po kritike začalo návrh nového nariadenia prepracovávať, možnosť vyjadriť sa dostali prevádzkari i miestni občania.

Podľa vicestarostu Starého Mesta Ľubomíra Boháča k návrhu VZN prišlo 103 pripomienok, väčšina od miestnych podnikateľov. Podnety boli namierené najmä proti navrhovanej zonácii územia. Obyvatelia naopak žiadali, aby boli podniky otvorené kratšie, zapracovať žiadali zákaz alkoholu či povinnosť udržiavať čistotu. Staré Mesto návrh VZN mierne prepracovalo, niektoré ulice popresúvalo do iných zón. V zásade však naďalej platil návrh rozdeliť mestskú časť do troch zón s istými pravidlami, ktoré by platili pre všetky podniky v danej zóne.

Úpravou otváracích hodín podnikov v Starom Meste sa mestská časť zaoberá aj v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého individuálne posudzovanie otváracích hodín pre podniky a terasy nie je v súlade so zákonom. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR totiž v praxi znamená, že pre pohostinské zariadenia v Starom Meste by mala platiť všeobecná prevádzková doba so záverečnou o 22. hodine.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X