Staré Mesto odkrýva ďalšie zákutia, ktoré patria k neopozeraným. Viete, kde sa nachádza táto vilka?

Vilka v Horskom parku

Staré Mesto zverejnilo prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti ďalšiu časť zo série, ktorú nazývajú „Neotrepané zákutia Starého Mesta“, tentoraz sa mestská časť zamerala na vilku.

Ako píše Staré Mesto, ide o pôvodnú vilku, ktorá je ukrytá v Horskom parku. Maliarsku výzdobu z tejto nádhernej vilky pritom môžu obyvatelia aktuálne vidieť v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci.

Podľa Starého Mesta túto vilku dobre poznajú štamgasti legendárnej krčmy Funus. Vilka je dnes majetkom Ekonomickej univerzity. „Koncom 19. storočia ju však obývali manželia Hugo Moritz von St. Genois a Eleonóra von Wachtler. Práve po nej okolie domu – kedysi hospodársky dvor – dostalo meno: Eleonórin dvor,“ píše sa v statuse Starého Mesta.

Ako dodáva táto mestská časť, príbeh lásky tejto dvojice mal síce začiatok plný vášne, no koniec bol smutný. „Bláznivo sa do seba zamilovali v čase, keď bola Eleonóra ešte vydatá za iného muža a zo vzťahu sa narodila nemanželská dcéra. Po Eleonórinom rozvode svoj vzťah spečatili svadbou, ale ich šťastie trvalo len kratúčko. O dva roky, na Vianočné sviatky, len 33-ročný Hugo Moritz podľahol ťažkému zápalu pľúc. Pochovaný je na cintoríne pri Kozej bráne,“ spresňuje Staré Mesto.

O umeleckú výzdobu vily sa podľa slov Starého Mesta do značnej miery postarala svokra Eleonóry. Tá so svojou nevestou neprerušila vzťahy ani po tom, čo sa znova vydala. „Talentovaná amatérska maliarka, grófka Gabrielle St. Genois, pre rodinu namaľovala viacero obrazov,“ uvádza Staré Mesto.

Tieto obrazy môžete vidieť aj vy. Celkovo 24 diel, ktoré sú zoradené do štyroch cyklov, vystavuje spomínaná Galéria mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci, a to až do 16. júna 2019.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk