Staré Mesto podniká kroky proti rozhodnutiu súdu, chce analýzu rozsudku o otváracích hodinách

otváracie hodiny v Starom Meste
ilustračné: SITA

Mestská časť si nechá vypracovať právnu analýzu rozsudku Najvyššieho súdu SR týkajúceho sa prevádzkových hodín pohostinských zariadení na území mestskej časti. Vedenie Starého Mesta sa na tom dohodlo na spoločnom stretnutí so zástupcami podnikateľov a rezidentmi.

Nezávislá právna analýza má posúdiť súčasný stav, ktorý v mestskej časti nastal po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR. Ten totiž pred Vianocami rozhodol, že individuálne posudzovanie otváracích hodín pre podniky a terasy nie je v súlade so zákonom. Mestská časť Staré Mesto o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke s tým, že doteraz vydané rozhodnutia o prevádzkovej dobe ostávajú v platnosti.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR tak v praxi znamená, že pre pohostinské zariadenia v Starom Meste by mala platiť všeobecná prevádzková doba so záverečnou o 22. hodine. Situáciu by malo vyriešiť nové všeobecne záväzné nariadenie upravujúce otváracie hodiny podnikov.

Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík už v novembri navrhoval upraviť prevádzkové hodiny miestnych podnikov a rozdeliť ich do niekoľkých zón s istými pravidlami, ktoré by platili pre všetky prevádzky v danej zóne. Návrh sa však nestretol s pochopením majiteľov barov v Starom Meste, nedostal sa preto ani na rokovanie staromestského zastupiteľstva.

Po poslednom stretnutí to však vyzerá tak, že majitelia barov, rezidenti a vedenie Starého Mesta by predsa len mohli nájsť spoločnú reč. Dohodli sa totiž, že zástupcovia podnikateľov a majitelia prevádzok majú mesiac na to, aby predložili pripomienky a návrhy k pripravovanej zonácii a novej legislatíve mestskej časti. Ďalšie stretnutie vedenia Starého Mesta s podnikateľmi a rezidentmi sa bude konať v januári.

Staré Mesto v pripravovanom novom nariadení navrhovalo mestskú časť rozdeliť do niekoľkých zón s istými pravidlami, ktoré by platili pre všetky prevádzky v danej zóne. Napríklad v pešej zóne, kde je sústredených najviac podnikov, by mohli prevádzky ostať otvorené od nedele do štvrtka do 24. hodiny a cez víkend do 2. hodiny ráno, no od polnoci bez hudby. V širšom centre mesta by bary museli cez týždeň zatvárať o 23. hodine, piatky a soboty o hodinu neskôr. V zóne, kde prevláda rezidenčný život, by mali zatvárať už o desiatej večer. Výnimkou sú len prevádzky umiestnené v podzemí či bary na lodiach kotviacich na Dunaji, ktoré by mali povolené otváracie hodiny do piatej hodiny ráno.

Nové pravidlá sa však nestretli s pochopením u prevádzkarov podnikov, ktorí tvrdili, že nové pravidlá by mohli byť pre nich likvidačné. Starosta Števčík sa preto po novembrovej búrlivej debate s majiteľmi podnikov rozhodol, že návrh nového nariadenia na decembrové zasadnutie miestneho zastupiteľstva nepredloží.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk