Staré mesto rozbieha rezidenčnú parkovaciu politiku

parkovanie parkovacia politika parkovisko autá cesta petržalka bratislava
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Od decembra nabieha Staré mesto na systém rezidenčného parkovania. Cena rezidenčnej karty bude vo výške 39 eur. 

Cena parkovacej karty platí od 1. decembra. Týmto krokom nabieha Staré mesto na ceny, určené novou bratislavskou parkovacou politikou. Starostka Starého mesta vyjednala rovnakú úpravu aj s BPS park. Svoje rozhodnutie odôvodnila nasledovne: „Aby to bolo spravodlivé a aby sme nevyvolávali rozdiely v prístupe k občanom, ktorí majú tie isté práva a vzhľadom na to, že rezidentské karty, ktoré sú zavedené už zhruba desať rokov a celý čas sa nevalorizovali, ideme cenu prispôsobiť na rovnakú v rámci celého Starého mesta na 39 eur“.

Dôležití sú obyvatelia

Starostka Starého mesta sa niekoľkokrát stretla aj s občanmi, aby si vypočula ich názory a pripomienky. Obyvatelia nevidia problém v cene rezidenčnej karty, avšak trápi ich nedostatočná kontrola parkovacích rezidenčných miest, ktorú môže, podľa zákona, vykonávať len Mestská polícia Bratislava. Obyvatelia, ktorí si zakúpili rezidenčnú kartu v hodnote 10 eur alebo si ju, do konca novembra, ešte zakúpia, nič nestratia. Kartu môžu používať až do skončenia jej platnosti.

Od decembra vstúpi do platnosti aj súbor opatrení, ktoré starostka vyrokovala s BPS park. Opatrenia zahŕňajú zníženie ceny ročnej rezidenčnej parkovacej karty od BPS park zo 60 na 39 eur. spoplatnenie krátkodobého parkovania a vyhradenie približne 220 miest pre rezidentov v čase od 17:00 do 8:00 hodiny.

Starostlivosť o verejný priestor

BPS park poskytol benefit v podobe ročného príspevku 30-tisíc eur na zveľadenie verejného priestoru. Príspevok by mal byť vyplácaný v období troch rokov do nového staromestského neziskového Fondu architekta Weinwurma. Tretina sumy je vyhradená pre dopravné riešenia. Na rozdelení zvyšku sa budú podieľať aj obyvatelia. Môžu sa využiť na skrášlenie vnútroblokov, urbanistické riešenia, kultúru, zvýšenie bezbariérovosti či starostlivosť o zeleň.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk