Staré Mesto ruší Galériu Cypriána Majerníka, toto sú dôvody

Galéria Cypriána Majerníka
SITA

Galériu Cypriána Majerníka, ktorá sídli v Zichyho paláci v Starom Meste, mestská časť zruší. Rozhodli o tom na zasadnutí miestneho zastupiteľstva staromestskí poslanci. Samospráva tvrdí, že galéria už nespĺňa podmienky ani účel, na ktorý bola zriadená. Navyše mestská časť konštatuje, že ako zriaďovateľ galérie už nie je schopná zabezpečiť jej prevádzku z personálnej, odbornej ani finančnej stránky.

Mestská časť Staré Mesto o svojom zámere bude ešte informovať autorov umeleckých diel, ktoré sú v zbierkovom fonde Galérie Cypriána Majerníka. Zbierkový fond galérie obsahuje 84 umeleckých diel, ktoré sú v majetku Starého Mesta. Znaleckým posudkom boli v minulosti ohodnotené na 66 400 eur. Diela sú v depozitári v Zichyho paláci a v súčasnosti sú bez správcu. Staré Mesto chce umelecké diela ponúknuť Galérii mesta Bratislavy alebo iným galériám podobného zamerania ako bola Galéria Cypriána Majerníka.

Galéria Cypriána Majerníka bola zapísaná do Registra múzeí a galérií SR v roku 2011. O rok nato však vtedajší staromestský kontrolór zistil viaceré nedostatky pri činnosti galérie, mestská časť sa preto rozhodla nájsť nového zriaďovateľa. Galériu Cypriána Majerníka previedlo Staré Mesto začiatkom roka 2014 do zriaďovateľskej pôsobnosti neziskovej organizácie Centrum vizuálneho umenia – Cevium.

Staré Mesto podľa zmluvy poskytlo neziskovej organizácii bezplatne výstavné a kancelárske priestory v Zichyho paláci, Cevium sa na oplátku malo starať a ochraňovať zbierkový fond galérie. Zbierkové predmety pritom zostali vo vlastníctve mestskej časti. Správu o zbierkové predmety Staré Mesto ponúklo neziskovej organizácii, no podmienkou bolo, že sa o zbierku budú starať bezplatne, s čím Cevium nesúhlasilo. Starostlivosť o zbierku tak neskôr prebrala mestská časť.

Galéria Cypriána Majerníka v zriaďovateľskej pôsobnosti organizácie Cevium fungovala len pár mesiacov. V marci 2014 sa ju nezisková organizácia rozhodla až do odvolania zavrieť. Dôvodom bolo, že organizácia nedostala na prevádzku galérie peniaze od Starého Mesta. V zmluve o prevode zriaďovateľskej pôsobnosti z roku 2013 síce Staré Mesto organizácii prisľúbilo poskytnutie ročnej dotácie na činnosť a chod galérie, príspevok však nebol garantovaný.

Nezisková organizácia na chod galérie požadovala dotáciu 12-tisíc eur. Mestská časť bola ochotná prispieť len sumou 7-tisíc eur, ani to však v miestom zastupiteľstve neprešlo. Napokon galéria predsa len dostala dotáciu vo výške 4 650 eur a do februára 2015 sa v nej konalo ešte niekoľko výstav. Neskoršou kontrolou však Staré Mesto zistilo, že nezisková organizácia Centrum vizuálneho umenia – Cevium bola k 16. júlu 2014 zrušená a je v likvidácii. Mestská časť následne odstúpila od zmluvy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk