Staré Mesto sa zmení na centrum remesiel. Uskutoční sa festival Dni majstrov ÚĽUV

tkáčky, festival remesiel
ilustračné: SITA

Festival do Starého Mesta zavíta 5. a 6. septembra. Tento rok si ÚĽUV pripomína 70 rokov od svojho vzniku a samotný festival sa uskutoční už po 25. raz. Čiže ide o dvojnásobné jubileum.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) predstaví viac ako 100 ľudovoumeleckých výrobcov z celého Slovenska. Okrem toho, že predvedú svoje remeslo, ponúknu sortiment svojich výrobkov.

Festival sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí, ktoré sa pomyselne rozdelí na tri kraje. Návštevníci tam budú môcť stretnúť umelcov rôzneho druhu, od hrnčiarov, kováčov cez drevorezbárov a tkáčky až po drotárov. Výrobcom, ktorí sa snažia o uchovanie tradičných remeselných výrob, budú sekundovať mladí dizajnéri, ktorí zas ukážu, že tradície môžu ožívať aj v súčasnom dizajne.

Na Primaciálnom námestí sa predstavia desiatky paličkáriek. Paličkovanie si budete môcť aj, ak naberiete odvahu, vyskúšať.

Vrcholom podujatia bude už tradične udeľovanie titulu majster ľudovej umeleckej výroby. Tento rok výnimočne ocenia siedmich zručných majstrov.

festival remesiel, remenár
ilustračné: SITA

Do Bratislavy pri tejto príležitosti zavíta i povestná škola remesiel. Tradičné remeselné techniky budú lektori učiť deti aj dospelých na Primaciálnom námestí a na nádvorí sv. Juraja v Primaciálnom paláci.

Koho zaujíma tradícia a súčasnosť drotárskej tvorby, sa s ňou bude môcť zoznámiť v rámci výstavy Galéria drotárie v Justiho sieni.

Okrem remesiel sa môžete tešiť aj na oddychové zóny a dobré jedlo. Na nádvorí sv. Jána Nepomuckého sa deti zabavia na kolotoči či pri bábkovom divadle. Pripravené pre ne budú i rôzne súťaže, školička tanca alebo škola hry na zvonce.

festival remesiel, hrnčiar
ilustračné: SITA

Na Hlavnom námestí sa uskutoční módna prehliadka „Vydáva sa ďiovča“ určená pre všetkých milovníkov módy a budúce nevesty. Svadobné šaty inšpirované krojmi sa budú dobre vynímať vo víre tanca. Predstavia sa folklórne súbory Váh, Detva a tanečná skupina CreDance.

Na Rybnom a Primaciálnom námestí bude nadostač jedla. Tradičnú slovenskú kuchyňu a špeciality zo salaša budú zastupovať párance, podpecníky, zemiakové placky či vajnorské lokše.

Remeslo ide ruka v ruke s hudbou, ani tento rok sa festival bez nej nezaobíde. Na Hlavnom námestí a v Altánku na Hviezdoslavovom námestí sa predstavia známe tanečné súbory, ako je SĽUK, Lúčnica, FS Detva či FS Váh.

Okrem toho sa v tieni stromov na Hviezdoslavovom námestí bude konať výstava k týmto dvom jubileám.

ÚĽUV, výstava
ilustračné: SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk