Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staré mesto
Foto: ilustračné, pixabay.com
28. októbra 2019 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Staré Mesto zriadilo Fond architekta Weinwurma, prispievať doňho môže verejnosť

Účelom fondu je združovanie financií na podporu a rozvoj kvality verejného priestoru v Starom Meste.

Bratislavská mestská časť Staré Mesto zriadila Fond architekta Weinwurma. Fond vznikol z iniciatívy starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej a správcom fondu je poslanec staromestského zastupiteľstva i Národnej rady Slovenskej republiky Peter Osuský.

Fond je pomenovaný po jednom z najvýznamnejších architektov medzivojnového obdobia Fridrichovi Weinwurmovi, ktorý žil v Bratislave a navrhol mnoho budov v hlavnom meste. Informovala o tom starostka Starého Mesta na oficiálnej prezentácií fondu.

Účelom neinvestičného fondu je združovanie finančných prostriedkov na podporu a rozvoj kvality verejného priestoru na území mestskej časti Staré Mesto. Predstavitelia fondu, kde okrem Zuzany Aufrichtovej, Petra Osuského a iných, figuruje aj primátor Bratislavy Matúš Vallo dúfajú, že sa nájdu ľudia, ktorí budú ochotní venovať svoje peniaze do umenia a verejného priestoru.

Rozvoj aj pomoc

Donorstvo je v Európe problémom, pretože sa väčšinou spoliehajú na štát, ktorý vyrieši všetko. Budem veľmi rád, ak sa nám podarí osloviť donorov, ktorí budú považovať za česť a dobrý skutok, že prispeli k niečomu, čo bude k dobru veci verejnej,“ povedal Peter Osuský.

Fond zriadili 30. augusta tohto roku v deň výročia narodenia Fridricha Weinwurma. Medzi ciele fondu patrí rozvoj umeleckých a umenovedných aktivít, zveľaďovanie verejného priestoru a urbanizovaného územia, rozvíjanie, ochrana a prezentácia historických, duchovných a kultúrnych hodnôt, prezentácia, propagácia a publicita umenia, kultúrnych a spoločenských tradičných a súčasných hodnôt, rozvoj kultúrno-spoločenských a športových aktivít alebo napríklad podporovanie podnikateľských a iných aktivít zlepšujúcich kvalitu života a ochranu životného prostredia.

Čestné pomenovanie

Fridrich Weinwurm bol slovenský architekt a kľúčová osobnosť modernej architektúry na Slovensku. Architektúru študoval v Nemecku v Drážďanoch a Berlíne, kde po absolvovaní štúdia aj krátko pôsobil. Po vzniku ČSR pracoval ako samostatný architekt v Bratislave.

Udržiaval kontakty s predstaviteľmi českej, rakúskej, ruskej i nemeckej avantgardy, podieľal sa na založení ľavicového časopisu Nová Bratislava. Ako angažovaný ľavicový intelektuál bojoval za humanistické ideály a pokrokovú architektúru pre ľudí. Jeho aktivizmus, spolu s jeho židovským pôvodom, nakoniec spôsobili jeho tragickú smrť počas vojny v roku 1942.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X