Staré Mesto zvyšovalo platy učiteľom a nepedagogickým pracovníkom v školách a škôlkach

ucitelka-skola-platy-deti-skoly-zamestnanci-stare-mesto-sita.jpg
Ilustračná foto: SITA/Martin Medňanský

Zvyšovanie tarifných platov by mohlo znamenať, že niektorým zamestnancom by sa paradoxne plat znížil.

Doteraz bol najnižší plat nepedagogických zamestnancov, teda upratovačiek, školníkov, kuchárok, vedúcich školských jedální a pomocných síl v kuchyni 531 eur. Od januára stúpol na 585 eur. Najnižší plat pedagogických zamestnancov v Starom Meste bol 624 eur. Od januára je to 693 eur.

Zákon garantuje zvýšenie tarifných platov v priemere o 10%, čo by však znamenalo, že niektorým zamestnancom by sa paradoxne mohol plat znížiť. Starostka preto rozhodla, že zvýšenie platu všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov bude minimálne 10%, ale v niektorých prípadoch sa zvýši až o 17,5%. „Priemerné 12,5% zvýšenie platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov je najvýraznejšie zvýšenie platov v histórii,“ povedala starostka Zuzana Aufrichtová.

Platy sa v tomto roku zamestnancom staromestských škôl ešte budú zvyšovať

V tomto roku nejde v prípade staromestských pedagogických a nepedagogických zamestnancov o posledné zvyšovanie platov. Kolektívna zmluva im totiž zaručuje od 1. apríla každoročné zvýšenie tarifných platov o 2% v prípade pedagogických a 2,5% v prípade nepedagogických zamestnancov. Plat zamestnancov pozostáva z tarifného platu a osobného príplatku.

Nakoľko sa pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom od 1. januára 2019 zvýšil tarifný plat, aj zvýšenie platov vďaka Kolektívnej zmluve bude výrazne vyššie ako pred rokom. „Nielen ako starostku, ale aj ako matku školákov ma veľmi teší, že sa nám v Starom Meste podarilo zvýšiť platy v školstve. V najbližšom období sa budeme snažiť získať finančné prostriedky na opravy škôl a škôlok,“ uzavrela starostka.

V pôsobnosti Starého Mesta pracuje 396 pedagogických a 149 nepedagogických zamestnancov a na ich mzdy a odvody v roku 2018 vynakladalo 6,8 milióna euro. Od januára je to 7,72 milióna eur, čo predstavuje tretinu celkového rozpočtu Starého Mesta. V roku 2019 tak Staré Mesto na plat zamestnancov v školstve tak vynaloží milión eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk