Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kultúrne leto
ilustračné: SITA
25. mája 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skstaremesto.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Staromestské kultúrne leto vám opäť spríjemní voľný čas

Staré Mesto aj tento rok počas letných mesiacov spríjemní pohodovú letnú atmosféru ulíc plnú vôni, vravy, hudby rôznymi kultúrno-spoločenskými podujatiami.

Už 30. júna ožije Hviezdoslavovo námestie druhým ročníkom festivalu Cestovanie časom. Stretnutie minulosti so súčasnosťou, scénické výjavy, program pre deti a tvorivé aktivity dneška. Práve takto sa dá charakterizovať festival, ktorý bude zároveň otvorením Staromestského kultúrneho leta.

Cestovať sa bude s Máriou Teréziou, ktorej 300. výročie narodenia si práve tento rok pripomíname, s Ľudovítom Štúrom, s Keltami či s Bratislavským katom. Pripomenúť si môžete postavičky z bratislavských dejín a povestí a to nielen v rámci Živého orloja, ktorý tento rok uvidíte na balkóne historickej budovy SND, ale aj v rámci Galaprogramu s názvom Cestovanie časom.

Festival sa začne večer fanfárami, hymnou a spomínaným galaprogramom. Ďalší deň budú nasledovať scénické výjavy, koncert Martina Haricha, skupiny Funny Fellows, hudobné a tanečné vstupy, autorské čítanie, módne prehliadky – dobové aj súčasné. Pre detičky bude pripravený Renesančný dvor plný aktivít, zábavy, dobového tanca. Taktiež sa v spolupráci s firmou ŠEVT pokúsi mestská časť vytvoriť rekord o najväčšiu omaľovánku Bratislavy. Záver druhého dňa bude patriť ďalšiemu Galaprogramu venovanému W. A. Mozartovi.

Divadlo a koncerty

V rámci Staromestského česko-slovenského divadelného festivalu sa predstavia české a slovenské divadlá nielen na nádvorí Zichyho paláca, ale aj na Hviezdoslavovom námestí a pre deti v Medickej záhrade. Vystúpi Túlavé divadlo, Olomoucké divadlo, Divadlo A. Bagara Nitra, La Komika, GUnaGu, Divadlo pod hríbikom, Divadlo Koráb z Brna…

V rámci koncertov na nádvorí Zichyho paláca sa môžete tešiť napr. na Katku Málikovú či MM & Páni Bratia. Staromestský salón bude mať v rámci letného programu taktiež svoje miesto.
Program na Hviezdoslavom námestí je koncipovaný od štvrtka do nedele. Okrem koncertov a divadiel sa tu budú aj tento rok realizovať Tanečné školy na námestí. Štvrtky budú patriť Promenádnym dychovým koncertom.

Niečo pre mamičky s deťmi

Medická záhrada bude zasa patriť mamičkám a deťom. Aj tento rok sú pre najmenších pripravené spomínané divadielka, tvorivé dielne, spievanie pod holým nebom s Ankou Repkovou, pre mamičky Cvičenie pod stromami. V Medickej záhrade bude k dispozícii Letná čitáreň s rôznymi aktivitami, ktorú pravidelne pripravuje Staromestská knižnica.

Súčasťou Staromestského kultúrneho leta budú chrámové koncerty. Staromestské kostoly rozozvučia zbory a súbory z rôznych krajín.

Pre seniorov budú aj tento rok pripravené obľúbené tanečné zábavy na letnej terase hotela Carlton.

Staromestská jazzová loď

Po skúsenostiach z minulého roka mestská časť aj tento rok pripravila kreslenie v uličkách centra Bratislavy – maľovanie v plenéri. Z pohľadu akademického maliara sa odborného vedenia kreslenia perspektívy ujal Ing. arch. Andrej Botek.

Kreatívne dielne – Kreafest sa pod dohľadom Kreatívneho klubu Luna uskutočnia po prvýkrát 8. júla na Hviezdoslavovom námestí. Cieľom je inšpirovať k tvorbe a podporiť kreatívny potenciál Bratislavčanov a návštevníkov. Na Kreafeste sa predstavia známe aj menej známe tvorivé techniky, ako maľovanie na textil a hodváb, servítkovanie, quilling, kawasaki, tkanie na kartóne, plstenie, paličkovanie, korálkovanie, výrobky z dreva a poverpolu. Súčasťou podujatia bude kultúrny program, módne prehliadky a tvorivý program pre deti.

Na Staromestskú jazzovú loď s Petrom Lipom sa môžete tešiť v júli aj v septembri.

Viva ulica

Ulice Starého Mesta budú mať taktiež čo ponúknuť. Staromestskú fiestu, ktorá minulý rok bavila a roztancovávala ulice Starého Mesta vystrieda tento rok klasická hudba.
Projekt Viva Ulica, ktorý prináša viac hudby do ulíc a ktorého je Staré Mesto partnerom, ponúkne na základe castingu jednotlivcov aj hotové formácie. Tí sa predstavia na viacerých upravených stanovištiach. Jeho cieľom je meniť zažité negatívne vnímanie pouličnej hudby a vyrovnať sa tak svetovým metropolám, kde je už dávno považovaná za umenie.

Desiatich hudobníkov, medzi ktorými nájdete sólistov aj celé zoskupenia, spoznáte podľa modrého klobúka. Projekt Viva Ulica prináša Slovenská sporiteľňa a  Viva Musica Festival.
So Staromestský kultúrnym letom sa oficiálne a slávnostne rozlúčime 10. septembra Posádkovým dňom kultúry. V rámci popoludnia sa predstavia posádkové dychové hudby, čestná stráž, vystúpia členovia posádky, mažoretky.

Počas celého leta bude na Hviezdoslavovom námestí sprístupnená Maxišachovnica a samoobslužná letná čitáreň na nádvorí Zichyho paláca. Staromestské centrum kultúry a vzdelávania na Gaštanovej 9 ponúka pre deti už tradične Denné letné tábory.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X