Staronový Festival vodníkov sa uskutoční 23. septembra v Starom Meste

Festival vodnikov sita.jpg
SITA

Staré Mesto po dlhšej odmlke pripravilo staronový Festival vodníkov s cieľom pripomenúť si tradície a povesti, ktoré sa k Bratislave a k rieke Dunaj viažu. Uskutoční sa v sobotu 23. septembra od 10. hodiny.

K Bratislave sa viaže celý rad vodníckych povestí a legiend. Jedna z povestí hovorí aj o vodníkovi Ferkovi, ktorý je ozajstným pamätníkom v najlepšom vodníckom veku – tento rok sa dožíva 820. narodenín. V alegorickom sprievode sa okrem vodníka Ferka a jeho kolegov predstaví aj Bratislavský Robinson. K slovu sa dostanú Dunajskí zlatokopi a zabávať vás budú aj známi karibskí a stredozemskí piráti.

V tematickom programe nazvanom Piráti od najstarších čias do začiatku 19. storočia sa predstavia skutoční piráti v rôznom čase na rôznych miestach. V stane Mudrlatórium sa dozviete rôzne múdre veci a, samozrejme, nebudú chýbať ani pirátske špeciality.

K Festivalu vodníkov od nepamäti patrí súťaž vo varení rybacej polievky. Družstvá sa môžu prihlásiť do 18. septembra na milan.stanislav@staremesto.sk. Výťažok jednotlivých družstiev zo symbolického predaja rybacej polievky bude použitý na charitatívne účely.

Počas varenia, ktoré začne o 11. hodine, vás v altánku čaká bohatý kultúrny program. Predstavia sa slovenské a zahraničné súbory. Deťom zahrá pražské divadielko Romaneto vodnícku rozprávku. Predvedie sa aj rôznymi tanečno-hudobnými aktivitami. Nebudú chýbať animačné programy či tematické tvorivé dielne. Deti a aj dospelí budú mať možnosť vyrobiť základy charakteristickej masky vodníka a zúčastniť sa tak sprievodu a hodnotenia masiek. Najkrajšiu masku vodných bytostí bude hodnotiť porota zložená zo známych osobností.
Po tematickom programe sa program prenesie pred historickú budovu Slovenského národného divadla.

Dunaj, rieka, ktorá spája. Taký je názov originálneho pásma, ktorým vás študenti Strednej umeleckej školy scénického výtvarníctva prevedú po celej rieke Dunaj. V ich originálnom podaní nazriete do všetkých krajín, ktorými Dunaj preteká.

Program pred historickou budovou SND vyvrcholí na pomyselnom pódiu, kde zatancuje viac ako 50 tanečných párov v spoločenských tancoch spoločnú choreografiu. Valčíkom na Krásnom modrom Dunaji pozdraví Dunaj Staré Mesto.

Záver festivalu bude patriť návšteve z Brazílie. Na pódiu v altánku sa predstaví brazílska speváčka Lila Cecato.

Festival finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj a Fond na podporu umenia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk