Starosta Starého Mesta rozhodnutie o kúrení vetoval. Zostanú domácnosti bez tepla?

vykurovanie, zima
ilustračné: SITA

Starostovo veto chcú staromestskí poslanci prelomiť v utorok 10. novembra podvečer na mimoriadne zvolanom rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík uznesenie miestnych poslancov týkajúce sa vykurovania domácností firmou Termming nateraz nepodpísal. V októbri totiž poslanci rozhodli, že Staré Mesto nepredĺži zmluvu s firmou, ktorá dodáva teplo do približne 2 500 domácností v mestskej časti. Zmluva sa končí tento mesiac, kto bude do domácností dodávať teplo po tomto dátume, zatiaľ nevedno.

„Starosta uznesenie nepodpísal a s dodávateľmi tepla rokuje, aby eliminoval riziko, že 2 506 domácností ostane bez tepla,“ informovala hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková. Starostovo veto chcú staromestskí poslanci skúsiť prelomiť v utorok 10. novembra podvečer na mimoriadne zvolanom rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Spoločnosť Termming bude kúriť len do 30. novembra. Vtedy jej totiž vyprší nájomná zmluva k nebytovým priestorom a vykurovacím zariadeniam vo viacerých domoch v Starom Meste. O desaťročnom predĺžení zmluvy s firmou sa v staromestskom zastupiteľstve rokovalo niekoľkokrát. Staromestskí poslanci síce najprv predĺženie zmluvy odklepli, no neskôr svoje rozhodnutie prehodnotili a v októbri uznesenie hlasovaním zrušili. Priviedli ich k tomu samotní obyvatelia bytoviek, ktorí neboli spokojní s cenou za teplo.

„Tvrdili, že nie sú spokojní s tým, akú cenu firma za kúrenie určuje. Zdá sa im privysoká,“ vysvetlil po októbrovom rokovaní staromestského zastupiteľstva starosta Števčík. Ako dodal, predĺženie nájomnej zmluvy so spoločnosťou preto aj napriek septembrovému schváleniu v zastupiteľstve nepodpísal.

„Chcel som nájsť také riešenie, ktoré by mohlo uspokojiť občanov odoberajúcich teplo,“ hovoril vtedy starosta. No výhodnejšieho partnera sa podľa Števčíka nájsť nepodarilo. Podľa starostu najväčší dodávateľ tepla v hlavnom meste – Bratislavská teplárenská, ktorá ponúka cenu za teplo o 17 percent nižšiu, totiž vykurovacie zariadenia v Starom Meste nateraz prevziať a prevádzkovať nechce.

Na sociálnej sieti už vznikla aj komunita nazvaná Nechceme zmrznúť v Starom Meste, v ktorej sa obyvatelia dotknutých domácností proti rozhodnutiu poslancov búria, obávajú sa totiž, že ostanú bez tepla.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk