Starostka Starého Mesta chce verejnú diskusiu o financovaní mesta s primátorom Bratislavy 

Aufrichtova vallo.jpg
Foto: SITA, facebook

Zuzana Aufrichtová poslala Matúšovi Vallovi otvorený list, ktorým reaguje na jeho článok na blogu.

Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová vyzvala primátora Bratislavy Matúša Valla na verejnú diskusiu o financovaní mesta.

Aufrichtová poslala Vallovi otvorený list ako reakciu na jeho blog, ktorým primátor reaguje na článok starostky týkajúci sa financovania hlavného mesta.

Vážený pán primátor, napísali ste blog a publikovali ho na portáli sme.sk. reagovali ste v ňom na môj článok, ktorý vyšiel na aktuality.sk. S ľútosťou však musím napísať, že spôsob, akým ste ho uviedli na svojej facebookovej stránke, je už mierne povedané neprimeraný a nedôstojný,“ napísala Aufrichtová.

Netransparentné financovanie

V článku publikovanom na portáli Aktuality.sk. Odhaľme rúško financovania Bratislavy (uverejnený 11. mája, pozn. SITA) som zhrnula to, čo v nakladaní s verejnými zdrojmi vnímam ako problematické a premieta sa aj do hospodárenia hlavného mesta,“ uvádza Aufrichtová v otvorenom liste primátorovi.

Vo svojom článku starostka okrem iného poukazuje na to, že v kauza netransparentného financovania mesta v rokoch 2016 – 2018 stále nemá vinníka.

V spore vystupujú tri subjekty, ktorá tvrdia, že konali bezchybne – Najvyšší kontrolný úrad, mesto, resp. hlavný kontrolór mesta a audítorská spoločnosť Deloitte Audit,“ napísala Aufrichtová v článku uverejnenom na portáli aktuality.sk. „Môj článok je v podstate zhrnutie oficiálne zverejnených správ a jeho cieľom bolo poukázať na fakt, že tu zaznieva príliš veľa vzájomne si odporujúcich tvrdení,“ doplnila Aufrichtová v otvorenom liste primátorovi Vallovi.

Prerozdeľovanie financií

Zuzana Aufrichtová v liste upozornila aj na tému prerozdeľovania financií medzi magistrát hlavného mesta a jeho 17 mestských častí.

Je pochopiteľné, že hlavné mesto musí mať silnejší rozpočet a súčasné vedenia mestských častí tomu aj rozumejú. Distribúcia finančných prostriedkov však musí mať logiku a zohľadňovať ich reálne kompetencie a potreby,“ uviedla starostka a doplnila, že silná Bratislava nemôže byť silnou na úkor jej vlastných mestských častí.

Navrhujem verejnú diskusiu na tému financovania a účtovníctva a kontroly Hlavného mesta SR Bratislavy,“ uzavrela starostka v liste primátorovi a zároveň ho vyzvala na určenie miesta a času verejnej diskusie.

Reakcia na článok

Primátor Matúš Vallo reagoval na článok Zuzany Aufrichtovej na svojej facebookovej stránke 13. mája. „S kolegami sme si povedali, že útokom, ktoré na mesto a našu prácu prichádzajú, sa budeme brániť. Bez ohľadu na to, či ide o text z anonymnej stránky plný hoaxov a výmyslov o kadejakých neexistujúcich prepojeniach, alebo či pôjde o politický útok,“ uviedol Vallo a doplnil, že preto nemôže nechať mimo pozornosti ani blog starostky Aufrichtovej o kontrole NKÚ na bratislavskom magistráte a o financovaní mesta, ktorý pred pár dňami zverejnila.

Vytvára totiž v očiach verejnosti obraz slabého, závislého a netransparentného mesta, ktoré niečo pred svojimi občanmi skrýva. Tak to ale nie je,“ uviedol primátor na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk