Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MESTSKÁ POLÍCIA: Odovzdávanie nových vozidiel
ilustračné: SITA
28. septembra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skTS, © BratislavaDen.sk

Starostovia Bratislavy rokovali na septembrovom stretnutí o mestskej polícii či o nútenej správe Devína

Regionálne združenie mestských častí hlavného mesta na svojom utorňajšom zasadnutí rokovalo o aktuálnych témach mestských častí, venovalo pozornosť výmene skúsenosti s výberom poplatku za rozvoj, službám mestskej polície či problémom mestskej časti Devín, ktorá už 12. rok funguje v režime nútenej správy. Zaoberalo sa tiež aktuálnou diskusiou o územnom plánovaní na pôde hlavného mesta a mestského zastupiteľstva.

V súvislosti s výberom poplatku za rozvoj od prvých investorov starostovia uznesením potvrdili optimálne nastavenie mechanizmu poukazovania poplatku magistrátu hlavného mesta tak, ako ho regionálne združenie schválilo na svojom aprílovom zasadnutí. Čo v praxi znamená, že mestské časti posielajú prislúchajúcu percentuálnu časť prijatého poplatku na samostatne zriadený účet hlavného mesta kumulatívne za kvartálne obdobie s povinnosťou poukázania financií do 30 dní od ukončenia posledného kalendárneho mesiaca príslušného kvartálu.

Súčasne s platbou pošlú hlavnému mestu písomný súpis platcov, výšku poplatku a kópiu dokladu o vyrubení poplatku. Splátkové kalendáre si upravuje každá mestská časť samostatne. Starostovia odporúčajú mestu, aby prostriedky z poplatku na mestskom účte udržiaval vo vyššej pohotovostnej rezerve pre prípad, že bude potrebné uplatniť vratky už odvedeného poplatku.

Zasadnutie otvorilo opätovne aj otázku kompetencií a výkonu mestskej polície, voči ktorej zaujali starostovia kritický postoj. „Mestská polícia nedokáže v požadovanej kapacite a kvalite zabezpečiť úlohy, ktoré jej vyplývajú zo štatútu. Opakovane o tom hovoríme na rôznych fórach na úrovni mesta a žiadame o nápravu. Mestské časti musia suplovať úlohu mesta napriek tomu, že ich obyvatelia odvádzajú do mestskej pokladne dane a činnosť mestskej polície je v plnej kompetencii mesta. Tento stav nemôže naďalej pretrvávať, preto sa tejto otázke budeme v najbližšom období intenzívnejšie venovať,“ skonštatoval predseda regionálneho združenia a starosta mestskej časti Záhorská Bystrica Jozef Krúpa.

Témou aktuálneho zasadnutia regionálneho združenia bola aj nútená správa mestskej časti Devín. Starostovia sa zhodli na tom, že prístup mesta k tejto problematike nie je dobrý. Čas konjunktúry a priaznivých finančných ukazovateľov mesta je obdobím, kedy je potrebné patovú situáciu Devína riešiť. Ústretové postoje veriteľov dávajú predpoklad na konštruktívny dialóg smerujúci k vyriešeniu roky trvajúcej nepriaznivej situácie tejto mestskej časti.

Starostovia Bratislavy preto apeluje na vedenie mesta, aby neodkladne iniciovalo rokovania vedúce k opatreniam, ktoré zmenia neúnosnú situácia jednej z mestských častí Bratislavy. Tá dlhodobo traumatizuje nielen obyvateľov Devína, ale aj jeho návštevníkov a prehlbuje problémy s kvalitou života v jednej z turisticky najnavštevovanejších lokalít Bratislavy. Vedenie mestskej časti Devín, ako aj regionálne združenie sú pripravené poskytnúť mestu pri riešení súčinnosť a podporu.

Diskusia starostov sa venovala aj žiadostiam developerov o udelenie statusu významnej investície pre pripravované investičné projekty v centre mesta. „Vítame každú aktivitu, ktorá zlepší život Bratislavčanov – obyvateľov mestských častí. Súčasne však trváme na tom, že musí byť v súlade s platnou legislatívou a mala by spadať pod priority mesta definované v odborne pripravenom plánovacom dokumente. Žiaľ, koncepčný materiál urbanistického rozvoja hlavného mesta Bratislava nemá. Je hanbou mesta, že developeri suplujú rolu špecializovaných odborných útvarov magistrátu. Jednohlasne zastávame názor, že je potrebná široká odborná diskusia k projektom požadujúcim štatút významnej investície, rovnako je potrebné udržať povinnosť developera zaplatiť mestu a mestským častiam poplatok za rozvoj ako aj to, že akékoľvek zmeny v Územnom pláne mesta musia prejsť odbornými komisiami magistrátu a schvaľovaním mestského zastupiteľstva,“ uviedol Krúpa.

Fórum starostov sa oboznámilo s Návrhom koncepcie mestského rozvoja do roku 2030, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Jozef Krúpa zhodnotil: „Rámcové materiály takéhoto charakteru sú predpokladom pre kvalitné dlhodobé riešenia. Chceme byť v procese prípravy aktívni a preto materiálom budeme venovať pozornosť. Dobre fungujúce mestské časti vo väzbe na nižšie i vyššie územné celky sú podmienkou ďalšieho udržateľného rozvoja celého mesta.“

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X