Starostovia nie sú spokojní so stavom verejného osvetlenia v meste

Verejné osvetlenie pri Dunaji
ilustračné: franophoto, © BratislavaDen.sk

Starostovia bratislavských mestských častí nie sú spokojní so stavom verejného osvetlenia v hlavnom meste a nepáči sa im ani výber nového prevádzkovateľa na zabezpečenie verejného osvetlenia. Niektorí starostovia na to v stredu upozornili na tlačovej konferencii v Starom Meste.

Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste prevádzku osvetlenia naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens na základe Zmluvy o úrovni poskytovania služieb. Tú mesto so spoločnosťou uzavrelo na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

„Tretina svetelných bodov je v havarijnej prevádzke, hrdzavé stĺpy ohrozujú bezpečnosť občanov, mesto sa nedostatočne stará o údržbu. Pílenie a odstraňovanie stĺpov verejného osvetlenia je bez náhrady a mesto je nečinné pri preberaní osvetlenia do svojej správy. Výsledkom sú neosvetlené úseky ulíc a ohrozená bezpečnosť obyvateľov,“ uviedol predseda Združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy a zároveň starosta mestskej časti Bratislava – Záhorská Bystrica Jozef Krúpa.

Pripojil sa k nemu aj starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan, ktorý chce pre výber nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia mimoriadne mestské zastupiteľstvo. To by malo mať jeden bod programu, na ktorom dohodnú pravidlá ďalšieho postupu pri príprave verejného obstarávania na prevádzkovateľa verejného osvetlenia. Situácia s osvetlením sa nepáči ani starostke Karlovej Vsi Dane Čahojovej či starostovi Dúbravky. Ako problematické vnímajú napríklad osvetlenie na ceste na Staré Grunty.

Situácia s osvetlením v Bratislave znepokojuje aj starostu Vajnôr a zároveň mestského poslanca Jána Mrvu. Ako uviedol, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala pred skončením zmluvy so Siemensom upozorňovali, že zmluva sa končí a treba pripraviť verejné obstarávanie. Na tlačovej konferencii sa vyjadril aj starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý. „V mestskej časti robíme parky i ihriská. Nepočítame s tým, že by tam magistrát osvetlenie vybudoval, budujeme ho my. Chceli by sme však, aby ho potom prevzali. Čakáme mesiace, niekedy roky. Magistrát to nechce alebo nemá čas prebrať,“ poznamenal.

Starostovia žiadajú, aby bratislavský magistrát riešil havarijný stav v mestských častiach a aby informoval starostov o predmete a podmienkach obstarávania nového prevádzkovateľa osvetlenia.
Bratislavský magistrát na dnešné vyhlásenie niektorých starostov reagoval, že mesto postupuje transparentne a podľa zákona. „Verejné obstarávanie sa riadi prísne odborným hľadiskom a zabezpečujú ho príslušné útvary hlavného mesta. Sprístupnením detailov pripravovaných zákaziek pred ich oficiálnym zverejnením vo vestníku verejného obstarávania by verejný obstarávateľ porušil povinnosť verejného obstarávateľa dodržiavať princíp nediskriminácie a transparentnosti,“ uviedlo mesto s tým, že porušenie základných povinností verejného obstarávateľa by mohlo verejné obstarávanie zmariť.

„Nikto nemôže tvrdiť, že mesto niečo utajuje. Hlavné mesto informovalo médiá o príprave verejného obstarávania v medziach zákona. Poslanci mestského zastupiteľstva dostali možnosť byť informovaní o detailoch verejného obstarávania verejného osvetlenia pri podpísaní dohody o mlčanlivosti, zatiaľ túto možnosť nevyužili,“ pokračuje hlavné mesto vo svojom stanovisku s tým, že je pripravené informačné stretnutie pre poslancov mestského zastupiteľstva zopakovať. Magistrát tvrdí, že zo starostov nikto hlavné mesto neoslovil s tým, že by sa chceli dozvedieť o detailoch tohto verejného obstarávania. „Dnešnú tlačovú konferenciu Regionálneho združenia mestských častí vnímame ako politicky motivovanú. Navyše, táto iniciatíva ani zďaleka nezahŕňa všetkých starostov. Primátorovi viacerí starostovia telefonovali a dištancovali sa od tejto aktivity,“ ukončil bratislavský magistrát.

Verejné obstarávanie na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia v Bratislave plánujú vyhlásiť koncom mája. Na aprílových pracovných raňajkách o tom novinárov informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s tým, že obstarávanie chcú ukončiť do konca tohto roka. Hodnotu zákazky i čas, na ktorý novú zmluvu uzavrú, magistrát zatiaľ prezradiť nechce.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk