Štartuje projekt Spolu za zdravý a krásny úsmev

úsmev, čisté zuby
depositphotos.com Smiling happy people with healthy teeth. Dental health. Collage.

Akcia zameraná na informovanie verejnosti v oblasti ústnej hygieny potrvá do 5. mája a celkovo sa bude konať v 19 slovenských mestách. Dnes sa začala v Bratislave.

Študenti zubného lekárstva budú do 18. hodiny pred nákupným centrom Eurovea informovať verejnosť o správnej technike čistenia zubov, o zásadách ústnej hygieny a prevencie. Následne sa presunú do ďalších 18 miest. Projekt organizuje Slovenský spolok študentov zubného lekárstva s podporou Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.

„Podujatia v duchu hesla ,Keď neprídu pacienti do ambulancie, musia ísť (budúci) lekári do ulíc‘ sa organizačne zúčastnia študenti zubného lekárstva z troch slovenských lekárskych fakúlt. Organizačný tím, ktorý na príprave roadshow pracuje už od vlaňajšieho leta, tvorí takmer 30 ľudí. Celú logistiku počas akcie musí zvládnuť šesť študentov a ďalších takmer 90 bude v 19 mestách školiť ľudí v oblasti ústnej hygieny,“ uviedol vedúci projektu Jakub Bavlšík.

Podobné akcie sa konali na Slovensku aj v minulosti. „Predchodcom tohto projektu bol program pre širšiu verejnosť Dni zdravého úsmevu, ktorý sa realizoval na lokálnej úrovni po prvýkrát v roku 2011. Študenti zubného lekárstva v rámci neho inštruovali o správnej ústnej hygiene, pričom sa ukázal prínos a dôležitosť takejto akcie. Chceli sme ju rozšíriť aj do ďalších miest a osloviť tak oveľa viac ľudí. Preto sme pripravili pred dvoma rokmi prvú celoslovenskú roadshow a vďaka podpore mnohých našich partnerov sme sa mohli tentoraz vydať už na tretiu takúto cestu,“ objasnila prezidentka Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Barbora Ďurčanová.

Organizátori podujatia by tento rok radi poskytli informácie o správnej zubnej hygiene až sedemtisíc ľuďom.

„Ústna hygiena vplýva dokonca na celkový zdravotný stav človeka. Bolo dokázané, že zlá ústna hygiena, zápal ďasien a takzvané parodontálne vačky majú priamy vplyv na zvýšené riziko výskytu srdcovocievnych ochorení,‘‘ povedal Jakub Bavlšík.

Termíny projektu Spolu za zdravý a krásny úsmev:

 1. apríla – Bratislava
 2. apríla – Komárno a Nitra
 3. apríla – Trnava a Levice
 4. apríla – Piešťany a Bojnice
 5. apríla – Trenčín a Banská Bystrica
 6. apríla – Považská Bystrica a Martin
 7. apríla – Žilina a Poprad
 8. apríla – Levoča a Michalovce
 9. mája – Spišská Nová Ves a Bardejov
 10. mája – Prešov
 11. mája – Košice

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk