Starý most koncom mesiaca spojí brehy Dunaja

BRATISLAVA: Rekonštrukèné práce na Starom moste
SITA

Starý most čakajú posledné dva výsuvy, o 30 metrov bližšie k staromestskému brehu sa posunie dnes a výsuv posledných 45 metrov Starého mosta je naplánovaný na koniec októbra

BRATISLAVA 7. októbra – Starý most v Bratislave bude koncom tohto mesiaca spájať oba brehy Dunaja. Naplánované sú posledné dva výsuvy konštrukcie mosta. O 30 metrov bližšie k staromestskému brehu most posunú dnes a posledný výsuv je naplánovaný na posledný októbrový týždeň. Koncom mesiaca preto budú musieť zastaviť aj plavbu na Dunaji. O aktuálnom stave prác na Starom moste a budovaní prvej časti električkovej trate do Petržalky dnes informovala hlavná dopravná inžinierka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Konštrukcia nového Starého mosta má v súčasnosti 268 metrov a siaha po novovybudovaný pilier číslo 34. Dnes k nej pribudne ďalších 30 metrov. Robotníci aktuálne pracujú aj na obložení piliera číslo 34 a dokončujú rekonštrukciu piliera číslo päť blízko petržalského brehu. Posledný výsuv konštrukcie Starého mosta je zatiaľ naplánovaný na 26. októbra. Ako priblížil riaditeľ stavby Peter Tekeľ, posledných 45 metrov konštrukcie mosta budú vysúvať v dvoch fázach. V jeden deň vysunú 22 metrov a v druhý deň, aj s pomocou podpornej konštrukcie na lodi, zvyšok mosta. Posledné vysúvanie konštrukcie mosta si koncom tohto mesiaca vyžiada trojdňové zastavenie plavby na Dunaji, predbežne by to malo byť od 26. do 28. októbra.

Na Štúrovej ulici v Starom Meste v týchto dňoch dokončujú rekonštrukciu električkového triangla Štúrova – Jesenského. V polovici októbra by tu mali obnoviť električkovú dopravu. „Technicko-bezpečnostná skúška električiek by mala byť 15. októbra. Deň – dva po skúške začnú opäť jazdiť električky od Vajanského nábrežia po Mostovej a Jesenského ulici,“ vysvetlila Kratochvílová. Na Štúrovej v tieto dni dokončujú aj obklady chodníkov. „V Starom Meste už aj obyvatelia uvidia pozitívne zmeny, keď sa začne Štúrova ulica sceľovať a postupne otvárať verejnosti,“ doplnil riaditeľ stavby Tekeľ. Bratislavská radnica zároveň prízvukuje, že stále platí termín dokončenia celého projektu do 15. decembra. Ako dnes priblížila Kratochvílová, je to dátum, keď budú odovzdané a prevzaté práce. „Potom budú dobiehať kolaudačné konania a následne bude odovzdaný a sprevádzkovaný aj Starý most. Električky by po ňom mali začať jazdiť v prvých mesiacoch budúceho roka,“ dodala hlavná dopravná inžinierka Bratislavy s tým, že ešte spresnia, aké linky budú cez most jazdiť.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD – Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní. Je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ. Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH a je financovaný z eurofondov. Európska komisia už odobrila na projekt grant 63 miliónov eur z Kohézneho fondu Európskej únie. Na financovaní projektu sa 85 percentami podieľa Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto Bratislava. Podmienkou je, že projekt musí byť dokončený a vyfakturovaný do konca roka 2015.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk