Starý most možno zmení názov. Rozhodne sa o tom v ankete

BRATISLAVA: Závereèný výsuv konštrukcie Starého mosta
Pohľad na Starý most poèas závereèného výsuvu konštrukcie Starého mosta. Bratislava, 24. október 2015. Foto: SITA/¼udovít Vaniher

O prípadnom novom názve vynoveného mosta by mali rozhodnúť obyvatelia v ankete, myšlienkou sa však najprv bude zaoberať kultúrna komisia mestského zastupiteľstva.

Rekonštruovaný Starý most v Bratislave bude možno meniť názov. Uvažujú o tom niektorí mestskí poslanci, ktorí chcú dať možnosť ľuďom rozhodnúť, či most ponesie súčasný názov alebo sa vráti k niektorému z historických variantov. Rozhodnúť by sa o tom malo v ankete, ktorú by mesto prípadne vyhlásilo. Kedy anketu vyhlási a aké v nej ponúkne možnosti je na rozhodnutí kultúrnej komisie mestského zastupiteľstva, ktorá bude zasadať začiatkom decembra.

S nápadom zvážiť názov zrekonštruovaného Starého mosta prišli poslanci mestského klubu Most-Híd, ktorí ho dnes predložili na rokovanie mestského zastupiteľstva. Podľa nich sa most po dokončení stane jednou z významných dominánt mesta, zaslúži si preto zamyslieť sa nad tým, či mu má ostať súčasný názov.

V tejto súvislosti vznikla myšlienka dať občanom mesta možnosť vyjadriť sa k tomu, či má ostať v dnešnej podobe alebo je možnosť vrátiť sa k niektorému z historických názvov,“ vysvetľujú iniciátori. Zatiaľ navrhli možnosti Most Františka Jozefa I., Most M. R. Štefánika, Most Červenej armády či ponechať názov Starý most. Nie všetkým poslancom sa však táto aktivita pozdáva.

Som dosť skeptický, že sa majú meniť veci, s ktorými nie je nejaký problém,“ povedal v diskusii Ondrej Dostál, ktorý má výhrady k tomu, že by sa o názve dôležitého verejného priestranstva malo rozhodovať v internetovej súťaži.

Podľa Branislava Kaliského by nemali názvy vymýšľať v diskusii na zasadnutí zastupiteľstva. „Mne sa prestáva páčiť táto amatérska debata, že si tu sadneme a ideme vymýšľať názov pre most. Poďme sa tým normálne zaoberať na komisiách a vymyslime normálny názov,“ apeloval na poslancov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk