Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovený Starý most
ilustračné: SITA
8. marca 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Starý most nominovali na Stavbu roka 2016

Najnovší a zároveň najstarší most v Bratislave je nominovaný na Stavbu roka 2016. Súťažiť bude spolu s ďalšími 15 stavbami, ktoré bude posudzovať odborná porota. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže a odovzdávanie cien sa uskutoční 22. marca 2017 v Bratislave.

Stavbu pre mesto realizoval zhotoviteľ EUROVIA SK, a. s., ktorý ju do súťaže nominoval. Stavba bola do súťaže nominovaná najmä pre viaceré výnimočné a neštandardné riešenia, ktoré boli na nej použité. Systém nosnej konštrukcie nového Starého mosta tzv. rombická sústava, bola vyvinutá špeciálne pre tento most a nebola zatiaľ použitá na žiadnom inom moste. Unikátnym bolo taktiež aj vysúvanie priehradových nosníkov naprieč toku rieky za pomoci podopretia na plavidle či pevná koľajová dráha uložená v žľabe s pružnou zalievkou, ktorá bola použitá na Slovensku prvýkrát.

„Nominácia Nosného systému MHD v Bratislave na Stavbu roka 2016 len potvrdzuje, že spoločným úsilím sa podarilo zrealizovať dielo, ktoré bude dlhé roky súčasťou panorámy Bratislavy a teší ma, že túto stavbu si obľúbili nielen obyvatelia, ale aj návštevníci mesta,“ zhodnotil projekt Róbert Šinály, generálny riaditeľ hlavného dodávateľa stavebných prác, spoločnosti EUROVIA SK, a. s.

Nosný systém MHD do Petržalky sa začal realizovať v novembri 2013. Ide o jeden zo strategických dopravných projektov, ktorý v sebe zahŕňal (okrem iného) rekonštrukciu Starého mosta a vybudovanie I. etapy nosného systému mestskej hromadnej dopravy do Petržalky. Vďaka tomu je najväčšia mestská časť slovenskej metropoly zapojená do siete mestských električkových tratí a historický most slúži pre verejnú dopravu, cyklistom a chodcom a stal sa novou promenádou v Bratislave. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Celkové náklady na výstavbu sú v hodnote 76,8 milióna eur. Výstavba bola ukončená v decembri 2015.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X