Starý most sa eurokomisárke páčil, kvalitný projekt s omeškaním je podľa nej lepší, ako unáhlený s nedostatkami

Stretnutie s Corinou Cretu, primátor Ivo Nesrovnal
SITA

Dopravné projekty financované z fondov Európskej únie na území Bratislavy a Bratislavského kraja (BSK) si počas piatkového neformálneho summitu predsedov vlád a prezidentov 27 členských štátov EÚ v Bratislave prezrela európska komisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu.

Cretu si v hlavnom meste pozrela zrekonštruovaný Starý most a previezla sa električkou do Petržalky. So zástupcami Bratislavského kraja a Dolného Rakúska navštívila Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013.

Ako informovala Iveta Kešeľáková z oddelenia komunikácie a marketingu Kancelárie primátora hl. mesta SR Bratislava, eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu si myslí, že Slovenská republika odviedla veľmi dobrú prácu, pokiaľ ide o čerpanie prostriedkov z eurofondov na dopravné projekty.

„Doprava bude dominovať aj v ďalšom programovom období. Treba pokračovať v doterajšom úsilí a neustávať, aby sa život obyvateľov únie zlepšoval. Uistila som slovenských kolegov, že budeme zjednodušovať čerpanie finančných prostriedkov z EÚ fondov a navzdory tomu, aká zložitá bude cesta k cieľu, ja a kolegovia z EK sme ochotní vždy pomôcť,“ cituje vyjadrenie Coriny Cretu počas stretnutia s bratislavským primátorom Ivom Nesrovnalom tlačová správa z magistrátu.

Na základe prijatého Územného generelu dopravy hlavného mesta SR Bratislavy sa v blízkej budúcnosti pripravuje modernizácia vybraných električkových radiál, pričom ako prvá sa začne modernizovať Karloveská radiála. Mesto avizuje pokračovanie nosného systému mestskej hromadnej dopravy (MHD) do Petržalky až po Janíkov dvor a tiež budovanie cyklotrás, na ktoré sú už v rozpočte EÚ vyčlenené prostriedky. Na záver stretnutia, počas ktorého sa eurokomisárka s primátorom previezli električkou zo Starého Mesta cez Starý most do Petržalky, si Corina Cretu prevzala darček od primátora Iva Nesrovnala – oceľovú skrutku z konštrukcie pôvodného Starého mosta, informoval ďalej bratislavský magistrát.

Návšteva eurokomisárky podľa vyjadrenia predsedu BSK Pavla Freša „umožnila opäť otvoriť a prediskutovať viaceré témy ako budúcnosť kohéznej politiky po roku 2020 a jej zjednodušenie, meranie vyspelosti regiónov nad rámec HDP“. Šéf Bratislavského kraja informoval aj o záveroch júlového 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave. „S komisárkou sme sa rozprávali aj o potrebe lepšej komunikácie európskych tém medzi občanmi a o úlohe regiónov v tejto oblasti,“ cituje tlačová správa Freša.

O stretnutí zástupcov BSK a Dolného Rakúska s eurokomisárkou pre regionálnu politiku Corinou Cretu informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. O tom, že miesto stretnutia – Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi je nielen vzorový projekt cezhraničnej spolupráce dvoch krajín, ale aj obľúbené miesto pre cyklistov a peších turistov, svedčia podľa Freša štatistické údaje. Podľa nich prešlo cez most od začiatku júla 2014 do konca júna 2015 približne 107-tisíc cyklistov a chodcov. Frešo dodal, že kraj najbližšie plánuje výstavbu dvoch cyklolávok v Gajaroch a Vysokej pri Morave.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom