Štát údajne zvažuje namiesto Rázsoch kúpiť novú nemocnicu od Penty

Nemocnica Rázsochy
ilustračné: SITA

Premiér Peter Pellegrini tento týždeň tvrdil, že má „plán B“ v súvislosti so zablokovanou stavbou novej univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Podľa týždenníka Trend ním môže byť odkúpenie už budovanej nemocnice Penty v Boroch.

Jedným z riešení zabezpečenia novej koncovej nemocnice v Bratislave, namiesto zablokovanej stavby na Rázsochách, môže byť odkúpenie nemocnice budovanej investičnou skupinou Penta štátom. Tvrdí to ekonomický týždenník Trend s odvolaním sa na tri na sebe nezávislé zdroje. Premiér Peter Pellegrini pritom len tento týždeň pripustil, že rokuje o „pláne B“ ako sa vysporiadať s naťahovaním projektu novej univerzitnej nemocnice. Stavba na Rázsochách je totiž neustále blokovaná námietkami zo strany neúspešných uchádzačov, a to len pri tendri na búracie práce.

Podľa informácií Trendu má byť jednou z možností, nad ktorou premiér uvažuje, kúpa súkromnej nemocnice Penty v Boroch. Povedali mu to tri od seba nezávislé zdroje, jeden z nich ešte pred pondelkovým premiérovým vyhlásením,“ uviedol týždenník s tým, že výstavba nemocnice v Boroch sa začala vlani v lete a plánované otvorenie pre pacientov je v druhej polovici roka 2021.

Podrobnosti „plánu B“ by mali byť zverejnené začiatkom mája

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa podľa Trendu pri otázke, či ide o fámu, odvolala na premiéra Petra Pellegriniho, ktorý o „pláne B“ na tlačovej konferencii k stratifikácii nemocníc hovoril. Hovorca Penty Gabriel Tóth podľa týždenníka potvrdil, že v posledných mesiacoch členovia projektového tímu nemocnice v Boroch absolvovali oficiálne stretnutia s ministerkou zdravotníctva aj s premiérom a jeho tímom. Baviť sa mali o koncepcii projektu a aktuálnom stave výstavby. Ponuku na predaj nemocnice však vraj Penta nedostala.

Podrobnosti o spomínanom „pláne B“ avizoval Pellegrini zverejniť koncom apríla alebo začiatkom mája. Zhodou okolností v období, kedy Sved zdravia patriaci Pente plánuje predstaviť novú nemocnicu v Boroch. Pentá má podľa Trendu do nového zariadenia investovať zhruba 210 až 220 miliónov eur, v čom je zahrnutá nielen samotná výstavba, ale aj projektové práce, ubytovňa pre zamestnancov či očakávané prevádzkové náklady v prvom roku prevádzky.

Pre štát by bolo odkúpenie už budovanej nemocnice od Penty podľa Trendu výhodné minimálne z časového hľadiska. Finančná efektivita by záležala od toho, na akej kúpnej cene by sa s Pentou dohodli, ak by k takýmto rokovaniam došlo. Aktuálne zablokovaný projekt Rázsoch by pritom podľa informácií Trendu mohol po dostavbe slúžiť ako doliečovacie zariadenie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk