Státisíce cyklistov objavujú krásy nášho kraja. Jedna cyklotrasa je však výrazne najobľúbenejšia

Cyklotrasa viedenska cesta bratislavsky kraj.jpg

Veľkej obľube sa teší aj župný Cyklomost slobody, ktorým prešlo tento rok na bicykli bezmála 135-tisíc ľudí.

Najvyťaženejšou cyklotrasou v Bratislavskom kraji je Viedenská cesta v Bratislave. Ako informuje hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, v prvom polroku 2023 tadiaľ prešlo viac ako 186-tisíc cyklistov.

Veľkej obľube sa teší aj župný Cyklomost slobody, ktorým prešlo tento rok na bicykli bezmála 135-tisíc ľudí,“ dodala s tým, že to vyplýva z údajov automatických počítadlá cyklistov, ktoré zaznamenali dáta od 1. januára do 30. júna tohto roka.

Automatické počítadlá

Na úseku medzi Starým mostom a Mostom SNP prešlo v prvom polroku 2023 spolu viac ako 186-tisíc cyklistov,“ dodala Forman s tým, že najviac cyklistov zaznamenali počítadlá v nedeľu 18. júna, a to 3 700 cyklistov.

Konkrétne dáta o prejazdoch cyklistov priamo v teréne zaznamenávajú automatické počítadlá, ktoré prevádzkujú buď organizácie cestovného ruchu alebo územné samosprávy. Najvyťaženejšia cyklotrasa na Viedenskej ceste vznikla v roku 2012 a nachádza sa na medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 6. Je tiež dôležitou mestskou cyklotrasou.

Cyklomost slobody

Veľkej obľube sa dlhodobo teší Cyklomost slobody, ktorý vedie ponad rieku Moravu a spája Devínsku Novú Ves s rakúskym zámkom Schloss Hof,“ poznamenala Forman s tým, že od januára do júna 2023 tadiaľ prešlo viac ako 134-tisíc cyklistov. Rekordným dňom bol sviatok 1. mája.

Slovensko-rakúske hranice v tento deň na bicykli prekročilo 3 440 ľudí,“ doplnila Forman. Cyklomost oficiálne otvorili v septembri 2012 a vznikol vďaka spolupráci BSK a spolkovej krajiny Dolné Rakúsko.

Medzinárodná cyklotrasa

Cyklistickou novinkou na území BSK je Most Vysomarch, ktorý vedie ponad rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg. Leží na medzinárodnej cyklotrase železnej opony Eurovelo 13. Otvorený bol v máji 2022 a odvtedy sa po ňom previezlo takmer 77-tisíc cyklistov, pričom tento rok to bolo viac ako 29-tisíc.

Rekordným dňom na tomto moste bola nedeľa 18. júna, keď tadiaľ prešlo 1275 cyklistov,“ dodala Forman. Aj tento projekt je výsledkom spolupráce BSK a Dolného Rakúska. Financovaný bol z programu Interreg Slovenská republika – Rakúsko.

V Bratislavskom kraji sa nachádza takmer 1 200 kilometrov značených cyklotrás. „Prítomnosť dvoch významných cyklomagistrál Eurovelo 6 a 13 na území Bratislavského kraja na jednej strane znamená pridanú hodnotu pre jeho obyvateľov a väčší počet turistov, najmä zahraničných, na strane druhej vytvára príležitosť pre rozvoj doplnkových služieb a nových produktov, ale aj opodstatnenie pre ďalšie budovanie infraštruktúry,“ doplnil výkonný riaditeľ krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism František Stano.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk