Ministerstvo pôdohospodárstva reaguje na výzvu hlavného mesta, aby spolupracovalo na ochrane prírodného dedičstva.
Štátny podnik Lesy SR s Technickou univerzitou vo Zvolene pripravujú štúdiu o možnostiach územia lesov v hlavnom meste a v Bratislavskom kraji. Ministerstvo pôdohospodárstva je otvorené rokovaniam s mestom i mestskými časťami. Uvádza sa to v stanovisku ministerstva pôdohospodárstva, ktorým reaguje na výzvu hlavného mesta, aby spolupracovalo na ochrane prírodného dedičstva. Stanovisko poskytol Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva.
V stanovisku ministerstvo konštatuje, že magistrát a mestské časti len nedávno preukázali, že nie sú schopné zabezpečiť základné čistenie chodníkov a ciest od snehu a ľadu. Starať sa však chcú o ďalšie stovky kilometrov lesných ciest a bezpečnosť návštevníkov na tisíckach hektárov lesa. Starostlivosť o les si vyžaduje množstvo práce a náklady v stovkách tisícov až miliónoch eur.
„Sám primátor vo svojom programe konštatuje, že Mestské lesy v Bratislave nie sú finančne, technicky ani personálne pripravené na starostlivosť o Bratislavský lesopark. Je preto množstvo otázok, ktoré je potrebné prerokovať medzi odborníkmi za stolom a nie pred kamerami,“ píše v stanovisku ministerstvo pôdohospodárstva.
Jednou z požiadaviek bolo zastaviť ťažbu dreva v citlivých oblastiach
Podľa ministerstva životného prostredia rezort dokáže v súčasnosti prostredníctvom Štátnej ochrany prírody zabrániť ťažbe takmer výlučne iba v bezzásahových zónach, teda v 5. stupni ochrany. „To však neznamená, že je nám situácia ľahostajná. Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu zákona o ochrane prírody, ktorá významným spôsobom posilňuje aspekt ochrany prírody v lesoch a chránených oblastiach,“ uvádza stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré poskytol Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP.
Hlavné mesto spolu s mestskými časťami aj Bratislavským samosprávnym krajom vyzvalo vo štvrtok na tlačovej konferencii ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa k spolupráci. Chcú dohodnúť spoločné ciele na ochranu prírodného dedičstva tak, aby slúžilo všetkým. Zároveň ministerstvám adresovali niekoľko požiadaviek, medziiným aj obmedzenie, prípadne úplné vylúčenie ťažby dreva v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách, ako sú Malé Karpaty, Dunajské luhy a Devínska Kobyla.
Ťažba dreva sa na území hlavného mesta a Bratislavského samosprávneho kraja uskutočňovala vo viacerých lokalitách, medziiným aj v bratislavskom lesoparku, na Devínskej Kobyle či v prírodnej rezervácii Pramene Vydrice, ktorá spadá pod Bratislavský lesopark.