Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pramen vydrica bratislava ochrana prirody wiki.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, upload.wikimedia.org
25. januára 2019 Správy BratislavaOznamy a dôležité informácie od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Štátne lesy so zvolenskou univerzitou pripravujú štúdiu o možnostiach lesov v hlavnom meste

Ministerstvo pôdohospodárstva reaguje na výzvu hlavného mesta, aby spolupracovalo na ochrane prírodného dedičstva.

Štátny podnik Lesy SR s Technickou univerzitou vo Zvolene pripravujú štúdiu o možnostiach územia lesov v hlavnom meste a v Bratislavskom kraji. Ministerstvo pôdohospodárstva je otvorené rokovaniam s mestom i mestskými časťami. Uvádza sa to v stanovisku ministerstva pôdohospodárstva, ktorým reaguje na výzvu hlavného mesta, aby spolupracovalo na ochrane prírodného dedičstva. Stanovisko poskytol Daniel Hrežík z odboru komunikácie a marketingu ministerstva pôdohospodárstva.

V stanovisku ministerstvo konštatuje, že magistrát a mestské časti len nedávno preukázali, že nie sú schopné zabezpečiť základné čistenie chodníkov a ciest od snehu a ľadu. Starať sa však chcú o ďalšie stovky kilometrov lesných ciest a bezpečnosť návštevníkov na tisíckach hektárov lesa. Starostlivosť o les si vyžaduje množstvo práce a náklady v stovkách tisícov až miliónoch eur.

Sám primátor vo svojom programe konštatuje, že Mestské lesy v Bratislave nie sú finančne, technicky ani personálne pripravené na starostlivosť o Bratislavský lesopark. Je preto množstvo otázok, ktoré je potrebné prerokovať medzi odborníkmi za stolom a nie pred kamerami,“ píše v stanovisku ministerstvo pôdohospodárstva.

Jednou z požiadaviek bolo zastaviť ťažbu dreva v citlivých oblastiach

Podľa ministerstva životného prostredia rezort dokáže v súčasnosti prostredníctvom Štátnej ochrany prírody zabrániť ťažbe takmer výlučne iba v bezzásahových zónach, teda v 5. stupni ochrany. „To však neznamená, že je nám situácia ľahostajná. Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu zákona o ochrane prírody, ktorá významným spôsobom posilňuje aspekt ochrany prírody v lesoch a chránených oblastiach,“ uvádza stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré poskytol Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP.

Hlavné mesto spolu s mestskými časťami aj Bratislavským samosprávnym krajom vyzvalo vo štvrtok na tlačovej konferencii ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú a ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa k spolupráci. Chcú dohodnúť spoločné ciele na ochranu prírodného dedičstva tak, aby slúžilo všetkým. Zároveň ministerstvám adresovali niekoľko požiadaviek, medziiným aj obmedzenie, prípadne úplné vylúčenie ťažby dreva v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách, ako sú Malé Karpaty, Dunajské luhy a Devínska Kobyla.

Ťažba dreva sa na území hlavného mesta a Bratislavského samosprávneho kraja uskutočňovala vo viacerých lokalitách, medziiným aj v bratislavskom lesoparku, na Devínskej Kobyle či v prírodnej rezervácii Pramene Vydrice, ktorá spadá pod Bratislavský lesopark.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X