Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu ďalší liek, ktorý je určený na liečbu vysokého krvného tlaku

Lieky, tabletky
Foto: ilustračné, pixabay.com

Z trhu sa sťahuje ďalší liek, ktorý je určený na liečbu vysokého krvného tlaku. Ako uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv, jeho stiahnutie má len preventívny charakter. V lieku bola zistená nedostatočná kvalita.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval verejnosť o stiahnutí lieku – Lopridam 4 mg/1,25 mg/10 mg , tbl 30×4 mg/1,25 mg/10 mg (blis.OPA/Al/PVC/Al), č. šarže: 2251018, kód ŠÚKL: 7287C – z úrovne distribučných spoločností, lekární aj zdravotníckych zariadení.

Ako ďalej uviedol ústav, dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku z trhu je nedostatočná kvalita, ktorá bola zistená pri testoch stability.

V lieku Lopridam sa nachádza kombinácia troch liečiv, a to konkrétne týchto: perindoprilu, indapamidu a amlodipínu. „Je to antihypertenzívum určené na liečbu vysokého krvného tlaku (hypertenzie). Lopridam sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku u pacientov, ktorých krvný tlak je už kontrolovaný kombináciou perindoprilu/indapamidu a amlodipínu užívaných pri rovnakej úrovni dávkovania,“ spresnil ŠÚKL.

Ako dodal ústav na záver, návrh na stiahnutie šarže má čisto preventívny charakter a pacienti, ktorí toto liečivo užívajú, by nemali prerušovať liečbu bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

Pacienti podľa ústavu nemusia vrátiť liek do lekárne a dostupnosť liečby týmto rozhodnutím ŠÚKL nie je ohrozená.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk