Stavba pod Mostom SNP je podľa primátora Nesrovnala neprimeraná

Most snp fb.jpg

Stavba pod Mostom SNP hneď pri vchode do vyhliadkovej veže UFO má podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala ďaleko od toho, čo by považoval za primerané. Na sociálnej sieti sa vyjadril, že „na prvý pohľad je vidieť, že stavebník išiel nad rámec odporúčaní hlavnej architektky mesta.“

„Momentálne mesto zisťuje reálny stav veci a v pondelok dáme bližšie informácie, ako budeme v tejto veci postupovať. Jasné je zatiaľ to, že povolenie na túto stavbu vydal stavebný úrad príslušnej mestskej časti,“ uviedol Nesrovnal.

Hlavné mesto podľa primátora od stavebníka aj napriek výzvam neobdržalo projektovú dokumentáciu. „Aj tento prípad ukazuje, nakoľko absurdná je existencia 15 samostatných stavebných úradov v mestských častiach, proti ktorej dlhodobo bojujem,“ vyjadril sa primátor.

Národná kultúrna pamiatke

Primátor informoval aj o tom, že Most SNP je momentálne v procese vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku.

Podľa denník etrend.sk ide o projekt starý dva roky. Spoločnosť Zemegula o rekonštrukcii vstupných priestorov informovala v žiadosti. „Súčasťou tejto zmluvy sú pozemky a budova, ktoré sú nevyhnuté k prevádzke vyhliadkovej veže UFO. V súčasnosti slúžia ako zázemie, skladovacie priestory, smetiareň a parkovacie plochy. Vyhliadková veža UFO nedisponuje žiadnym zázemím, skladovacími priestormi, smetiarňou a preto nie je schopná fungovať bez predmetu nájmu. „Jediným riešením je nevyhnutná rekonštrukcia celého vstupného priestoru. Spoločnosť Zemegula je pripravená zrekonštruovať vstupný priestor z vlastných zdrojov. Súčasťou novovzniknutého vstupného priestoru bude aj turistické informačné stredisko,“ písala spoločnosť. K žiadosti boli priložené aj vizualizácie.

Stavba pod mostom snp fb.jpg
https://www.facebook.com/BratislavaYimby/photos/pcb.1230618013739088/1230617297072493/?type=3&theater

Projekt bol schválený všetkými orgánmi, odobrila ho aj hlavná architekta mesta.

Zásahy do mosta

Na stavbu upozornil na sociálnej sieti projektant František Brliť, ktorý sa podieľal na minuloročnej obnove cesty na Moste SNP: „Pod mostom medzi dvojicou pilierov vyrastá ‚seriózna stavba’. Teda seriózna v tom zmysle, že sa nejedná o žiadne ‚Stavebné úpravy na odstránenie havarijného stavu nástupného priestoru do reštaurácie UFO na moste SNP’ ako o tom informuje papier umiestnený na provizórnom oplotení. Je to regulárna stavba, dokonca s povolením ‚MČ Bratislava Petržalka pod č. 249/2018/10UKSP/Ku dňu 16. 1. 2018’. Stavba má svojho stavebníka, zhotoviteľa a aj stavbyvedúceho.“

Most snp fb 1.jpg
https://www.facebook.com/frantisek.brlit/posts/2532556110095219

Uviedol, že „boli odstránené časti konštrukcie mosta odpálením, ku konštrukcii plošiny sú pripevnené podlahové nosníky privarením, k nosnej konštrukcii pilierov sú privarené nosné prvky strechy plošiny, je urobený zásah do betónového podkladu pod plošinou a sú doplnené stĺpy podopierajúce plošinu“.

Turistické centrum

Mestská časť Petržalka uviedla, že spoločnosť Zemegula má s hlavným mestom SR Bratislava uzavretú nájomnú zmluvu na tento priestor od roku 2004. „V roku 2016 uzavreli dodatok, na základe ktorého má v spodnej časti vzniknúť turistické a cyklistické centrum. Stavebník ohlásil 1. decembra 2017 petržalskému stavebnému úradu opravy a udržiavacie práce pre havarijný stav nástupného priestoru do reštaurácie UFO. Havarijný stav dokladoval vyjadrením statika,“ reagovala Silvia Vnenková z tlačového oddelenia petržalského miestneho úradu.

„Stavebný úrad Petržalka s týmito prácami súhlasil s podmienkou, že stavebník podá v zákonom stanovenom termíne aj riadnu žiadosť o dodatočné povolenie stavby. To stavebník splnil, zatiaľ však žiadosť nepodložil potrebnými dokladmi,“ pokračuje. „Stavebný úrad z verejne prístupného miesta zistil na uvedenej stavbe práce, ktoré pravdepodobne prekračujú charakter opravy havarijného stavu, preto starosta vypísal v zmysle zákona štátny stavebný dohľad na zistenie skutkového stavu,“ zhrnula Vnenková. Ako dodala, po tomto dohľade bude jednoznačný rozsah uvedených prác a stavebný úrad prijme potrebné opatrenia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk