Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Americká ambasáda, Hviezdoslavovo námestie
ilustračné: SITA
25. októbra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Stavebný úrad začal konanie o nariadení na odstránenie oplotenia amerického veľvyslanectva

Stavebný úrad mestskej časti Staré Mesto vydal v pondelok oznámenie o začatí konania o nariadení na odstránenie stavby, konkrétne oplotenia veľvyslanectva USA na Hviezdoslavovom námestí.

Informoval o tom poslanec za mestskú časť Staré Mesto Martin Borguľa. Dôvodom podľa neho je, že oplotenie postavil stavebník, ktorým je Veľvyslanectvo USA v Bratislave, bez právoplatného stavebného povolenia. „Pokladám tento krok za absolútne prelomový v tejto dlhé roky trvajúcej kauze a ako odporca existencie plota na najkrajšom bratislavskom námestí ho, samozrejme, vítam,“ povedal Borguľa. Stavebný úrad zároveň nariadil ústne pojednávanie, ktoré sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí pred oplotením v utorok 14. novembra o 10. hodine.

Podľa Viedenského dohovoru je bezpečnostná zóna súčasťou ambasády aj na priľahlých pozemkoch bez ohľadu na vlastníctvo. Bratislavský magistrát tvrdí, že využívanie Hviezdoslavovho námestia bez bezpečnostných obmedzení možno dosiahnuť iba presťahovaním sídla Veľvyslanectva USA. Ambasáda na základe viacerých rokovaní so samosprávou vyhodnotila svoje možnosti a rozhodla sa, že si buď nájdu, alebo postavia novú budovu. O tom, že plot má z námestia zmiznúť, rozhodli bratislavskí poslanci vlani.

Zastupiteľstvo rozhodlo, že ambasáda bude za pozemok pod plotom platiť ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje približne 481-tisíc eur ročne. Dodatok k zmluve o nájme mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše do šesťdesiatich dní od schválenia uznesenia. Ambasáda síce doručila Hlavnému mestu podpísaný dodatok v uvedenej lehote, bolo to však po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste minulého roka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X