Staré Mesto bude mať Alej Márie Terézie, krst sa uskutoční za účasti jej priameho potomka

Zakladna skola matky alexie.jpg

Nakoľko mestské zastupiteľstvo nevyhovelo petícii za premenovanie námestia, po panovníčke pomenujú alej.

V Starom Meste vznikne Alej Márie Terézie, pokrstí ju priamy potomok cisárovnej. Ako informuje hovorca mestskej časti Matej Števove, slávnostné otvorenie aleje sa uskutoční v stredu 7. septembra o 17.30 hod. pred budovou Základnej školy (ZŠ) Matky Alexie na Palackého 1.

Na akte odhalenia kameňa s tabuľkou pomenovania sa zúčastní aj arcivojvoda Karl von Habsburg, súčasná hlava rodu Habsburgovcov, vnuk posledného rakúskeho cisára Karola I. a priamy potomok Márie Terézie v ôsmej generácii.

Namiesto námestia

Petíciu za premenovanie Palackého ulice 1 na Námestie Márie Terézie inicioval zástupca zriaďovateľa, riaditeľka školy, predsedníčka Rady školy a zástupca Klubu otcov o dve osem pri ZŠ Matky Alexie.

Nakoľko mestské zastupiteľstvo nevyhovelo petícii, starostka Zuzana Aufrichtová sa rozhodla časť verejného priestoru pomenovať po Márii Terézii, a tak vyhovieť petícii občanov,“ priblížil hovorca. Namiesto námestia tak v lokalite vznikne Alej Márie Terézie.

Blízky vzťah

Pomenovanie miesta pri ZŠ po Márii Terézii nie je náhodné. „Mária Terézia navštívila kláštor a dievčenskú školu Notre Dame štyrikrát. Pri otvorení v roku 1754 prišla aj s manželom Františkom Lotrinským, návštevu zopakovala v rokoch 1766 a 1773 a v roku 1775 bola cisárovná dokonca prítomná na skúške žiačok,“ vysvetlil Števove.

Blízky vzťah panovníčky ku škole naznačuje aj obsah 17 listov, ktoré sa zachovali a sú uložené v Archíve mesta Bratislavy. ZŠ Matky Alexie je jedným z miest, ktoré si v Bratislave pripomínajú cisárovnú Máriu Teréziu,“ uzavrela starostka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk