Straší v opustenenej psychiatrii pri Bratislave? Ľudí fascinuje a zároveň im naháňa zimomriavky

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
Foto: Google maps, Youtube, www.pnpp.sk - koláž Bratislavadeň

Opustená stará budova psychiatrickej nemocnice Philipa Pinela v Pezinku patrí medzi najstrašidelnejšie miesta na Slovensku. Aj v súčasnosti slúži na liečbu pacientov.

Máte radi miesta s tajomnou až nadprirodzenou atmosférou? Zamierte do Pezinka, kde stojí psychiatrická nemocnica. Nevyužíva sa jej stará budova, z ktorej ostali len schátrané priestory.

Nemocnica dnes poskytuje špecializovanú ambulantnú a ústavnú zdravotnú starostlivosť pacientom s psychiatrickými ochoreniami a poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť ľuďom závislým od psychoaktívnych látok. Budova má 6 klinických pracovísk.

Bývalé železité kúpele

Skôr, než si povieme viac o strašení v starej budove, pozrime sa na stručnú históriu nemocnice. V Malých Karpatoch sa ťažili rôzne nerasty a do roku 1918 boli na tomto mieste železité kúpele. Malebné prostredie vinohradníckej oblasti lákalo do kúpeľov nielen miestnych obyvateľov, ale aj Bratislavčanov.

Posledným majiteľom kúpeľov bol pán Lukáč, ktorý v roku 1924 dohodol s pražským ministerstvom, aby sa na mieste mohli dlhodobo ubytovať psychicky chorí ľudia. Na začiatku boli len mužskí pacienti, poplatok za deň predstavoval 21-23 korún.

Ženské oddelenie sa zriadilo až neskôr, keď prebehla renovácia bývalých baníckych maštalí. V prístavbe oddelenia bývali ošetrovateľky, rehoľné sestry Rádu Vincentiek. Dodatočne bola vybudovaná i spojovacia cesta medzi ženským a mužským oddelením. V 50. rokoch mal ústav 330 postelí a zriadilo sa i pedopsychiatrické oddelenie.

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
Vzhľad liečebne kedysi. Foto: www.pnpp.sk

Rozmach liečebne nastal v 60. rokoch, kedy sa stala najväčšou psychiatrickou liečebňou na Slovensku. Profesor Pogády sa v 70. rokoch zaslúžil o založenie Výskumného psychiatrického laboratória. V spolupráci s Neurochirurgickou klinikou Dérerovej nemocnice v Bratislave bola zariadená operačná sála pre stereotaktickú chirurgiu. Keď sa v roku 1976 začal stavať nový pavilón, postupne sa do neho presťahovala celá psychiatria.

V areáli nemocnice nájdeme tenisový kurt, volejbalové ihrisko, dielne pre údržbu či sklady. Neskôr sa dobudovala kaplnka na bohoslužby. Rok 1994 priniesol pre liečebňu štatút psychiatrickej nemocnice. O rok neskôr na počesť francúzskeho lekára a prvého reformátora v oblasti psychiatrie dostal objekt názov Psychiatrická nemocnica Philipa Pinela.

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
Psychiatrická nemocnica dnes. Foto: Google maps

Netradičný výlet

Pred starú budovu nemocnicu sa najlepšie dostanete vlastným autom, z Bratislavy ste na mieste do približne 40 minút. Pri ceste z Pezinka na Pezinskú babu vidieť vľavo novú budovu psychiatrie. Ako sa však dostať k starej budove? Za odbočkou na novú nemocnicu sa vyberte vľavo a po chvíli uvidíte po pravej strane zruinovanú bránu.

Hoci môže byť myšlienka, že sa prechádzate po opustenej budove, lákavou, myslite na to, že vstup je do celého objektu na vlastné riziko. Na stave budovy sa podpísali čas i vyčíňanie vandalov.

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
Niektorí veria, že tu straší. Foto: Google maps

Opustený objekt zaujíma rôzne skupinky ľudí, ktorí skúmajú, či na mieste straší. Mladíci zo skupiny S.P.U. – Slovak Paranormal Urbex zverejnili video z prieskumu tmavých chodieb nemocnice. Tvrdia, že počuli hlasy v pozadí či zvláštne zvuky.

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela
Vnútri opustenej budovy. Foto: Youtube

Pezinská psychiatria láka svojou tajomnou atmosférou aj tvorcov filmov. Točili sa tam napríklad zábery do filmu Trhlina z roku 2019. Zábery opustenej psychiatrie si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk