Stravovanie v Bratislave za "socíku": Fičali ruské vajcia a jahodové koktejly z mliečneho baru

Mliečny bar v Bratislave

Za socializmu fičali úplne iné podniky ako v súčasnosti. Kým dnes sú v hlavnom meste na výber rôzne gastro podniky, pred niekoľkými desiatkami rokov bol v kurze mliečny bar, známy aj pod názvom Mliečak. Zaspomínajte si s nami na legendárny bratislavský podnik.

Nostalgia na rohu Gorkého ulice a Rybárskej brány

Na rohu Gorkého ulice a Rybárskej brány sa dnes nachádza prevádzka McDonald´s. Na tom istom mieste sa kedysi nachádzal legendárny mliečny bar. Chodili do neho študenti, mladé rodiny s deťmi ale i starší Bratislavčania. „Veľmi veľa ľudí tam chodilo, bolo to veľmi obľúbené,“  opisuje 57-ročná pamätníčka Ingrid. Za socializmu boli iné otváracie hodiny, na aké sme zvyknutí v súčasnosti. Mliečny bar bol otvorený každý pracovný deň do 18.00 hod., v sobotu len do 12.00 hod. V sobotu poobede a celú nedeľu bolo zatvorené.

Mliečny bar Gorkého ulica
Mliečny bar na rohu Gorkého ulice a Rybárskej brány. Foto: www.facebook.com

V mliečnom bare bolo k dostatiu toho naozaj veľa. Predávali sa tam palacinky, ruské vajcia, mliečne výrobky, knedle, parené buchty, šaláty, mliečne koktejly, halušky či zapekané bagety. V podniku bolo možné jedlo nielen zakúpiť, ale mohli ste sa tam i najesť.

Na jahodový koktejl chodili aj herci

Keďže sa mliečny bar nachádzal neďaleko budovy Slovenského národného divadla, nebolo prekvapením, ak zákazníci v bare natrafili na nejakú známu hereckú tvár. „Párkrát sa mi pošťastilo vidieť aj niekoľko hercov a herečiek. Chodili tiež na jahodový koktejl ako ostatní,“  spomína Ingrid.

Nástupcom mliečneho baru je McDonald´s

Mliečák bol bezpochyby obľúbeným miestom mnohých bratislavských generácií, no ako to už býva, nič netrvá večne a aj jeho brány sa pred niekoľkými desiatkami rokov zatvorili. „Čo si pamätám, bol zrušený asi v roku 1998,“  loví v pamäti Ingrid. Na mliečny bar nadviazal jeho terajší nástupca McDonald´s, ktorý sídli na rovnakom mieste. Kým kedysi si Bratislavčania odskočili na roh Gorkého ulice a Rybárskej brány na ruské vajíčko a obložený chlebík, dnes si na rovnakom mieste dávajú hamburger a hranolčeky.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk