Nezisková organizácia Fórum náboženstiev sveta – Slovensko v utorok 23. januára zorganizovala stretnutie zastupiteľov troch monoteistických náboženstiev. Katolícky kňaz Anton Ziolkovský, židovský rabín Misha Kapustin, evanjelický kňaz a pedagóg na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského František Ábel a moslimský imám Mohamad Hasna sa pod vedením člena tímu Fóra náboženstiev sveta Máriom Nicolinim stretli v Pálffyho paláci na Zámockej ulici, aby sa zúčastnili na unikátnom rozhovore.
Názory predstaviteľov troch rôznych vierovyznaní si prišlo vypočuť okolo 150 ľudí, malá sála bola úplne plná, rovnako ako foyer. Tento záujem len zdôraznil dôležitosť témy. Je možnosť, aby tieto tri náboženstvá dokázali medzi sebou priateľsky a otvorene diskutovať? Organizácia Fórum náboženstiev sveta – Slovensko je slovenským členom Fóra náboženstiev sveta (Parliament of the World’s Religions), ktorého hlavným cieľom je zjednotiť náboženstvá v spoločnom dialógu a kultivovať harmóniu medzi náboženskými spoločenstvami. Práve vďaka jej činnosti vznikol tento na Slovensku ojedinelý projekt.
Historické krivdy by sa mali prekonať a odpustiť
„Prečo je dialóg dôležitý?“ položil prvú otázka Mário Nicolini. „Aby sme nežili len vedľa seba, ale aj spolu,“ znela odpoveď Mohamada Hasna. Poslanie tejto vety znelo počas celého večera, kedy sa diskutujúci snažili vyvrátiť zaužívané náboženské stereotypy, definovať problémy medzi jednotlivými náboženstvami, zdôrazniť zneužívanie viery politikmi a zároveň vyzdvihnúť silné stránky jednotlivých náboženstiev. Názory boli živé, otvorené, rovnako ako aj reakcie na ne. Ľudia si v histórii kvôli svojej viere neustále ubližovali a aj počas diskusie zaznelo viacero príkladov. Križiacke výpravy, Turci v Európe, inkvizícia… Ako povedal imám Mohamad: „Krivdy sú z jednej aj z druhej strany.“ Práve preto je dôležitá diskusia, aby sa násiliu dalo vyhnúť v budúcnosti.
Na Slovensku chýba otvorený dialóg
Kňaz František Ábel poukázal na to, že na Slovensku naozaj chýba takýto otvorený dialóg medzi predstaviteľmi jednotlivých cirkví. Veď predsa moslim, alebo žid, stále sú to rovnakí ľudia, s rovnakými túžbami a problémami. Všetci by sa mali naučiť vzájomnej tolerancii. „Nebudeš skúšať zmeniť svojho blížneho na svoj obraz,“ znel odkaz evanjelického kňaza. Katolícky kňaz Anton Ziolkovský poukázal na fakt, že strach je prirodzený, a preto sa nemusíme hanbiť, keď sa bojíme moslimov prichádzajúcich na Slovensko. Poukázal na prípady z histórie, kedy bola islamská viera šírená násilím. Na moslimoch i židoch, naopak, vyzdvihol, ako svoju vieru dokážu veľmi intenzívne prežívať, s čím majú v dnešnej sekularizovanej dobe kresťania problém.
Dôležité je počúvať druhých
Po hodinovej riadenej diskusii nasledovali otázky z publika. Celá prednáška namiesto hodiny a pol trvala až dve hodiny. Na otázku, či majú tieto všetky náboženstvá jedného Boha, sa predstavitelia zhodli, že áno. Rabín Kapustin ešte na rozptýlenie pochybností doplnil, že predsa každý jeden človek je iný. Vidíme rovnaké veci iným spôsobom. Kresťan kresťanským a moslim islamským. „Je však dobré sa o tom porozprávať.“
Celá diskusia bola doprevádzaná hudbou umelca Zdenka Hladíka z českej republiky. Okrem spirituálne ladených melódii zahraných na hangu, sitare a fujare, ktorú si sám prispôsobil tak, aby mohol hrať na viacerých nástrojoch naraz, večer spríjemnil aj svojím názorom ateistu. „Strávil som čas s rôznymi ľuďmi rôznych vierovyznaní. A nakoniec nikdy nezáležalo čomu veria, ale na tom, akí sú ľudia a ako spolu komunikujú. S ľuďmi, ktorí sa chceli rozprávať, mi bolo dobre,“ uviedol.