STU a UK získali 111 miliónov eur na výskum a inovácie, je to historicky najväčšia investícia

Univerzita komenskeho slovenska technicka univerzita bratislava.jpg

Cieľom projektu ACCORD je zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách.

Dve špičkové slovenské univerzity získali 111 miliónov eur z Operačného programu výskumu a inovácie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Fedor Blaščák. Ide o historicky najväčšiu investíciu na modernizáciu výskumnej infraštruktúry, rekonštrukciu budov a posilnenie vedeckých kapacít.

Cieľom projektu ACCORD je zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách a zvýšenie konkurencieschopnosti dvoch najväčších a najlepších slovenských univerzít v európskom výskumnom priestore.

Niekoľkoročný proces príprav projektu dnes uzavreli spoločným podpisom zmluvy ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová spolu s rektorom STU Miroslavom Fikarom a rektorom Univerzity Komenského v Bratislave Marekom Števčekom.

Špičkové technológie

V rámci projektu vznikne nový pavilón špičkových technológií a nové zariadenia a prístroje budú k dispozícii vo viacerých otvorených laboratóriách nielen pre pracovníkov oboch univerzít, ale aj pre ďalšie výskumné organizácie a partnerov zo súkromného sektora. Koordinačným lídrom projektu je STU, prostriedky z projektu si obe univerzity podelia na polovicu.

V najbližších štyroch rokoch preinvestujú univerzity 111 miliónov eur, z toho 105,4 miliónov eur tvorí príspevok z eurofondov a štátneho rozpočtu a 5,5 milióna eur vložia do projektu z vlastného vrecka. Z pôvodne 120 miliónového balíka na základe požiadavky z Bruselu vypadla kľúčová položka na platy výskumných pracovníkov.

Vplyv na rozvoj

Sumu viac než osem miliónov eur budeme musieť v budúcich štyroch rokoch spoločnými silami, spolu s Vládou SR, nejakým spôsobom vykryť, aby sme naplnili merateľné ukazovatele projektu v rámci výkonov vo vede. Pevne verím, že aj tento problém sa nám podarí vyriešiť,” upresnil Fikar. Podľa neho sa týmto projektom začína nová etapa v živote oboch univerzít.

Projekt ACCORD má potenciál výrazne ovplyvniť sociálno-ekonomický rozvoj Slovenskej republiky prostredníctvom modernizácie a rozvoja vysokoškolského vzdelávania v oblastiach STEM – vedy, technológií, inžinierstva a matematiky v dvoch špičkových, najvýznamnejších univerzitách na Slovensku,” povedala pri podpise zmluvy ministerka školstva Martina Lubyová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk