Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita komenskeho slovenska technicka univerzita bratislava.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.stuba.sk , uniba.sk
16. októbra 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

STU a UK získali 111 miliónov eur na výskum a inovácie, je to historicky najväčšia investícia

Cieľom projektu ACCORD je zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách.

Dve špičkové slovenské univerzity získali 111 miliónov eur z Operačného programu výskumu a inovácie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Fedor Blaščák. Ide o historicky najväčšiu investíciu na modernizáciu výskumnej infraštruktúry, rekonštrukciu budov a posilnenie vedeckých kapacít.

Cieľom projektu ACCORD je zlepšenie univerzitných kapacít a kompetencií vo výskume, vývoji a inováciách a zvýšenie konkurencieschopnosti dvoch najväčších a najlepších slovenských univerzít v európskom výskumnom priestore.

Niekoľkoročný proces príprav projektu dnes uzavreli spoločným podpisom zmluvy ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová spolu s rektorom STU Miroslavom Fikarom a rektorom Univerzity Komenského v Bratislave Marekom Števčekom.

Špičkové technológie

V rámci projektu vznikne nový pavilón špičkových technológií a nové zariadenia a prístroje budú k dispozícii vo viacerých otvorených laboratóriách nielen pre pracovníkov oboch univerzít, ale aj pre ďalšie výskumné organizácie a partnerov zo súkromného sektora. Koordinačným lídrom projektu je STU, prostriedky z projektu si obe univerzity podelia na polovicu.

V najbližších štyroch rokoch preinvestujú univerzity 111 miliónov eur, z toho 105,4 miliónov eur tvorí príspevok z eurofondov a štátneho rozpočtu a 5,5 milióna eur vložia do projektu z vlastného vrecka. Z pôvodne 120 miliónového balíka na základe požiadavky z Bruselu vypadla kľúčová položka na platy výskumných pracovníkov.

Vplyv na rozvoj

Sumu viac než osem miliónov eur budeme musieť v budúcich štyroch rokoch spoločnými silami, spolu s Vládou SR, nejakým spôsobom vykryť, aby sme naplnili merateľné ukazovatele projektu v rámci výkonov vo vede. Pevne verím, že aj tento problém sa nám podarí vyriešiť,” upresnil Fikar. Podľa neho sa týmto projektom začína nová etapa v živote oboch univerzít.

Projekt ACCORD má potenciál výrazne ovplyvniť sociálno-ekonomický rozvoj Slovenskej republiky prostredníctvom modernizácie a rozvoja vysokoškolského vzdelávania v oblastiach STEM – vedy, technológií, inžinierstva a matematiky v dvoch špičkových, najvýznamnejších univerzitách na Slovensku,” povedala pri podpise zmluvy ministerka školstva Martina Lubyová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X