STU bude mať ďalšieho hosťujúceho profesora zo zahraničia

Stu slovenska technicka univerzita maps.google.sk_.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.sk

Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) bude mať ďalšieho hosťujúceho profesora zo zahraničia. Bude nim Martin Wollensak, ktorý pôsobí na Univerzite vo Wismare na Fakulte architektúry a dizajnu.

Venuje sa najmä trvalo udržateľnej architektúre. V rokoch 2010 až 2013 bol prorektorom pre vedu a výskum. Okrem akademického prostredia pôsobí profesor Wollensak úspešne aj v praxi. Je spoluzakladateľom architektonického ateliéru Institut für Gebäude + Energie + Licht Planung.

Ako informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová, na STU pôsobí teraz 12 hosťujúcich profesorov. Ide o architektov z praxe, slovenských odborníkov a vedcov zo zahraničných univerzít či vedecko-výskumných centier. „Univerzity sú otvorené ľuďom z praxe a zo zahraničia, pokiaľ prejavia záujem. Uplatňujú sa najmä vo vyšších ročníkoch. Podieľajú sa na zadaniach záverečných prác, oponujú ich, ale aj prednášajú na fakultách a vedú študentov pri výskume,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.

Zaujímaví ľudia

Hosťujúci profesori pôsobia naprieč fakultami STU. Na Fakulte architektúry pôsobí riaditeľ Svetového inštitútu pre inžinierske a technické vzdelávanie so sídlom v austrálskom Melbourne profesor Zenon Jan Pudlowski. V Univerzitnom vedeckom parku Cambo na Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave prednáša profesor Peter Joehnk. Jeho domovským pracoviskom je nemecký inštitút Hemholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf. Podieľa sa na výučbe predmetov s ťažiskom v oblasti strategického a finančného manažmentu vedy. Na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU pôsobí ako hosťujúca profesorka Michaela Musilová. Študentom prednáša o vesmírnych technológiách. Jej vedeckým smerom je astrobiológia, spolupracovala na viacerých projektoch s Európskou vesmírnou agentúrou.

Hosťujúci profesor je významný odborník, s ktorým rektor alebo dekan uzavrie so súhlasom vedeckej rady vysokej školy pracovný pomer na miesto vysokoškolského učiteľa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk