Študenti a verejnosť nesúhlasia s rušením stredných odborných škôl v Rači, podpisujú petíciu

Skola zatvaranie optimalizácia protest
Foto: ilustračné, GettyImages

Dve stredné odborné školy Na Pántoch má Bratislavský samosprávny kraj zrušiť k 1. septembru 2024.

Študenti a verejnosť vyjadrili petíciou nesúhlas s rušením stredných odborných škôl v Rači. Ako uviedol poslanec za mestskú časť Ján Polakovič, informácie o plánovanej optimalizácii siete stredných škôl na území Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) vyvolávajú rozpaky a odpor verejnosti.

Mementom je príklad rozhodnutia o zrušení Stredného odborného učilišťa železničného v roku 2013, ktorého zdevastované interiéry sa stali vďaka videám urbex explorerov neslávne známe po celom svete,“ poznamenal.

Rušenie stredných škôl

Odporcovia avizovanej optimalizácie, respektíve transformácie stredných škôl v kraji vyzývajú, aby k rozhodnutiam o rušení stredných škôl neprichádzalo v časovej tiesni, ale až po dôkladnej a širokej diskusii na všetkých odborných aj politických úrovniach.

Damoklov meč dnes visí nad ďalšími dvoma fungujúcimi odbornými školami v lokalite Na pántoch – SOŠ hotelových služieb a obchodu a SOŠ elektrotechnická, v katastri Rače,“ poznamenali iniciátori petície s tým, že obe školy sa majú zrušiť rozhodnutím zriaďovateľa, ktorým je BSK k 1. septembru 2024.

Najmladšia stredná škola

Naša SOŠ bola otvorená 1. septembra 1990, čo z nej robí najmladšiu strednú školu na Slovensku vôbec. Okrem školy je súčasťou areálu aj nedávno zrekonštruovaná plaváreň, telocvičňa, internát, jedáleň a prekrásny školský areál,“ uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľka SOŠ hotelových služieb a obchodu Katreniaková.

Petíciu podpísalo do 23. marca približne päťtisíc ľudí. Vyzývajú v nej poslancov BSK, aby školu zachovali a nezrušili. Proti rušeniu školy sa vyjadrila na hlasovaní jednohlasne aj Rada školy hotelových služieb a obchodu, ako aj odbory.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk