Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jedno-euro-peniaz-skola-studenti-kraj-gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj foto: GettyImages
8. februára 2019 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Študenti duálneho vzdelávania v školách v Bratislavskom kraji budú mať ubytovanie za euro

Nárok na osobitnú výšku stravného aj poplatku za ubytovanie začne platiť od 1. marca tohto roka.

Študenti zapojení do duálneho vzdelávania v krajských školách budú mať ubytovanie za jedno euro a obed za jeden cent. Ide o nárok na osobitnú výšku stravného, respektíve poplatku za ubytovanie v internátoch Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Rozhodli o tom krajskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva BSK s tým, že tento nárok začne platiť od 1. marca tohto roka.

Podľa riaditeľa odboru školstva BSK Igora Urbančíka pôjde o symbolický poplatok a kraj od toho očakáva, že to zvýši atraktivitu duálneho vzdelávania. „Spolu s podporou zamestnávateľov, ktorí študentov za to platia a poskytujú im štipendiá, to budeme vedieť v súčasnosti v rámci náboru žiakov využiť, aby sme od budúceho roka výraznejšie zvýšili záujem o odborné školy,“ uviedol Urbančík. Ako pripomenul, počet žiakov síce rastie, ale je v kraji dlhodobo nízky. „Je to aj preto, že podmienky pre vzdelávanie neboli vždy optimálne nastavené,“ vysvetlil riaditeľ školstva.

Okrem študentov zapojených do duálneho vzdelávania sa osobitná výška stravného a poplatku za ubytovanie bude týkať aj žiakov zo sociálne slabších rodín. „Doteraz zo zákona sme mali možnosť odpúšťať stravné respektíve ubytovanie študentom z rodín, ktoré čerpajú dávku v hmotnej núdzi, v praxi to ale za celý posledný rok boli traja študenti. Sú však študenti, ktorí sú samoživitelia alebo sú v ťažkej sociálnej situácii a my sme do dnešného dňa nemali nástroj, ako im pomôcť. Týmto opatrením dávame riaditeľom do rúk ten nástroj, to znamená, že nebude to niečo, čo budeme robiť plošne, pokiaľ ale žiak o to požiada alebo riaditeľ uvidí, že ten študent to potrebuje, tak osobitnú výšku stravného alebo poplatku za ubytovanie mu môže navrhnúť,“ povedal Igor Urbančík.

Koľko bude osobitná výška stravného a poplatku za ubytovanie pre študentov stáť Bratislavský samosprávny kraj, Igor Urbančík nevedel zatiaľ konkretizovať.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X