Študenti na bratislavskej umeleckej strednej škole protestovali, kraj kontroluje jej financie

skola-studenti-ziaci-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Riaditeľ Strednej umeleckej školy scénického výtvarníctva vníma iniciatívu žiakov ako legitímnu, aj keď neopodstatnenú.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v plánovanej kontrole preveruje využívanie finančných prostriedkov a kvalifikovanosť zamestnancov na Strednej umeleckej škole scénického výtvarníctva v Bratislave. Agentúru SITA o tom dnes informovalo vedenie školy aj krajská samospráva.

Práve kontrola využívania finančných prostriedkov bola jednou zo žiadostí nespokojných študentov, ktorí ráno zorganizovali štrajk. Podľa organizátorky, študentky tretieho ročníka Moniky Mečárovej, sa na proteste zúčastnilo okolo sto ľudí vrátane rodičov. Riaditeľ školy Milan Búci aj samosprávny kraj reagovali, že sa o štrajku dozvedeli až z médií.

Študenti sa tiež sťažovali na podľa nich nezmyselné príkazy ohľadom prezúvania či možnosť rodičov ospravedlniť žiaka len do 48 hodín, odkedy chýbal. Hovorkyňa samosprávneho kraja Lucia Forman a riaditeľ školy pre agentúru SITA tvrdili, že o príprave štrajku nevedeli a ani nezaznamenali žiadne podnety a sťažnosti študentov, rodičov či pedagógov.

Prekvapivá aktivita študentov

Forman dodala, že sťažnosti neprišli ani od vedenia školy. Prejavy nespokojnosti neboli podľa riaditeľa predostreté ani na rade školy, ktorej členmi sú aj zástupcovia žiakov, rodičov a učiteľov. Búci dopĺňa, že aj predsedníčka študentskej rady bola prekvapená aktivitou, ktorá sa odohrala na škole. „Popierame možnosť šikanovania či ponižovania žiakov, ako aj existenciu nezmyselných požiadaviek,“ dodal Búci.

Mečárová hodnotí štrajk pozitívne, keďže vraj dosiahli možnosť diskusie s vedením školy. Búci uviedol, že iniciatívu žiakov považuje za legitímnu, aj keď neopodstatnenú. Doplnil, že po rozhovore so študentami a ich rodičmi sa dohodli na tom, že budú prizvaní na zasadnutie rady školy tak, aby veci vyriešili.

Všetky školy, ktorých zriaďovateľom je BSK, majú samostatnú právnu subjektivitu. Bratislavský samosprávny kraj je však pripravený poskytnúť štrajkujúcim študentom priestor pre dialóg,“ povedala pre agentúru SITA jeho hovorkyňa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk