Študenti sa na bratislavských internátoch topia v plesniach, začínajú hygienické kontroly izieb

Internáty Mlynská dolina
Foto: Facebook/ Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky, Lucia Lašáková, Google maps - koláž Bratislavadeň

Ubytovaní študenti majú denne vynášať odpadky, udržiavať poriadok na izbe či raz do týždňa umyť podlahu.

Na internátoch v Mlynskej doline žijú stovky študentov. Niektoré izby nemajú vlastné sociálne zariadenia, a tak sú študenti nútení využívať spoločné sociálne zariadenia pre viacero študentov.

Dlhodobo sa študenti sťažujú na plesne v sprchovacích kútoch či špinu na izbách. Tomu má napomôcť nové pravidlo v podobe pravidelných hygienických kontrol na átriových domkoch, manželských internátoch a vo výškovej budove.

Kontrola aj počas neprítomnosti

Ak ubytovaní študenti niektoré z týchto upratovacích činností nerobili, budú si musieť zvyknúť a prispôsobiť sa požiadavkám vedenia internátov. Kontroly budú vykonávané aj bez prítomnosti študentov, začínajú v pondelok 17. apríla.

Medzi denné povinnosti sa radí vynášanie odpadkov, udržiavanie poriadku na izbe, v priestoroch bunky a na balkóne, upratovanie spoločných sociálnych zariadení, variča a priestoru pri variči.

Raz do týždňa treba dôkladne upratať celú izbu, pozametať, zotrieť prach v izbe, umyť podlahu v izbe, na WC, v kúpeľni a predsieni. Na mesačnej báze musia študenti vyčistiť chladničku a priestor pod ňou.

Platba za poškodenie matraca

Na izbách netreba zabúdať ani na matrace, paplóny či vankúše, ktoré je potrebné chrániť pred znečistením navliekaním čistej posteľnej bielizne. Ak študenti na nich nespia, musia ich uložiť do igelitového vreca.

V prípade poškodenia alebo nadmerného znečistenia matraca, paplónu či vankúša sú študenti povinní zaplatiť za náhradu v plnej výške. Za poškodený paplón sa platí 15 eur, vankúš 7 eur, plachtu 4,50 eur. Kompletný cenník škôd nájdete tu. 

Reakcie študentov

Diskusia ku kontrolám sa otvorila na Facebooku. Pán Michal vidí problém pri sťahovaní nábytku. „Chcem vidieť, ako 50 kg študentka zdvihne tú 200 kg posteľ a vytrie odtiaľ prach. Po tých porciách v Eate asi ťažko,“ myslí si.

„Mne sa veľmi páči, ako internáty dbajú na to, aby sme my dodržiavali poriadok a hygienu, ale to, že niektorým ubytovaným plesne zožierajú kúpeľne, kde sa nedá vyvetrať, úspešne ignorujú,“ napísala pani Nikola.

Na tému plesní nadviazala pani Lucia a pripojila aj fotografiu, ako to momentálne v jej bunke vyzerá. V kúpeľni nie je podľa nej vetranie, čo spôsobilo zapáchajúcu pleseň a doteraz u nej nikto nebol z údržby. Podľa pani Hany sa hygienické zariadenia na átriákoch nedočkali poriadneho umytia už niekoľko rokov.

Internáty Mlynská dolina
Pleseň v sprchovom kúte. Foto: Facebook/ Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky, Lucia Lašáková

Ak nemajú študenti na izbe pomôcky na upratovanie, môžu si ich zapožičať na vrátnici átriových domkov a manželských internátov alebo v suteréne výškovej budovy v sklade posteľnej bielizne.

internáty Mlynská dolina
Špinavá stena v kuchynke. Foto: Facebook/ Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk