Študenti sa z internátov Univerzity Komenského v Bratislave môžu predčasne sa odubytovať

Internat univerzity komenskeho
Foto: archívne, uniba.sk

Odubytovanie sa uskutoční podľa presného časového harmonogramu a pri zachovaní mimoriadne striktných bezpečnostných opatrení.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave umožní študentom predčasne sa odubytovať z internátov po veľkonočných sviatkoch. Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia pre vonkajšie vzťahy UK Martina Mášiková.

Odubytovanie sa uskutoční podľa presného časového harmonogramu a pri zachovaní mimoriadne striktných bezpečnostných opatrení.

Študentom, ktorí sa z rôznych dôvodov nebudú môcť odubytovať, si budú môcť nechať svoje veci na izbe. Univerzita im v tom prípade aj s ohľadom na náročnú sociálnu situáciu bude účtovať namiesto plnej sumy len symbolický poplatok.

Limitovaný počet študentov

Mášiková približuje, že harmonogram odubytovania zabezpečí, aby každý deň na internáty prišiel len limitovaný počet študentov. Vysokoškoláci budú môcť vstúpiť len v rúškach a rukaviciach, v prípade potreby bude dostupná dezinfekcia. Dodáva, že vstup do areálu nebude umožnený osobám s príznakmi respiračného ochorenia.

Každá osoba je povinná pri vstupe do areálu odovzdať čestné vyhlásenie, ktorým deklaruje, že nemá vedomosť, že by v posledných 14-ich dňoch prišla do kontaktu s osobou, u ktorej je podozrenie na ochorenie Covid-19. Všetky povrchy budú internáty pravidelne a intenzívne dezinfikovať,“ uviedla.

Rektor UK Marek Števček poznamenal, že univerzita pristupuje k situácii mimoriadne vážne a zodpovedne. Spolu so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave 8. marca prerušili prezenčnú výučbu. Krátko nato uzavreli internáty. V súčasnosti prednášky aj skúšanie pokračujú dištančne.

Mnohí naši študenti si však v izbách nechali študijné materiály či podklady k diplomovým prácam alebo budú chcieť po úspešných štátniciach nastúpiť do práce, preto im umožníme v prísnom režime mimoriadnych hygienických opatrení vyzdvihnúť si svoje osobné veci,“ priblížil.

Študenti pomáhajú

Univerzita vzhľadom na aktuálnu situáciu nepredpokladá obnovenie prezenčnej výučby do leta. Študenti oboch lekárskych fakúlt, farmaceutickej aj prírodovedeckej fakulty pomáhajú v prvej línii – vo vstupných filtroch, v lekárňach alebo pri testovaní vzoriek.

V prípade potreby rozšírenia týchto opatrení budú títo študenti potrebovať ísť do svojich izieb a vyzdvihnúť si špeciálne oblečenie, ktoré sa často zhotovuje na mieru,“ uviedla Mášiková.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk