Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dúbravka očami študentov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vizualizácia: Bc. Ján Smrek, Katedra architektúry, Stavebná fakulta STU Bratislava
11. marca 2019 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk Diskusia()

Študenti STU riešili problém funkčných plôch v Dúbravke, ich práce odprezentujú verejne

V dúbravskom Dome kultúry odprezentujú práce študentov STU, riešia v nich centrálnu mestskú zónu Dúbravky. 

Ako uvádza mestská časť Dúbravka, celé to začalo nápadom a tým bolo oslovenie vedúcej Katedry architektúry Slovenskej technickej univerzity docentky Jarmily Húsenicovej a Ing. arch. Evy Boreckej. Neskôr to pokračovalo zadaním, následným nadchnutím študentov a prácami. Tie sa verejnosti predstavia už v stredu 13. marca 2019 v Dome kultúry Dúbravka. Prezentácia prác sa začne o 17tej v oranžovej sále kultúrneho domu a spojená bude s predstavením ideí, vízií a diskusiou, pričom vstup na podujatie je voľný.

Podľa informácií od tejto mestskej časti s ideou návrhov od mladých architektov prišiel dúbravský a župný poslanec Juraj Štekláč. Práve ten oslovil katedru architektúry Stavebnej fakulty STU. „Prvotnou myšlienkou bolo riešiť územie medzi štyrmi vysokými modrými domami pri kultúrnom dome,“ povedal poslanec.

Tejto myšlienky sa ujali študenti 6. ročníka pod vedením Ing. arch. Dušana Mellnera, PhD. a riešili Centrálnu mestskú zónu Dúbravky. „Študenti riešili modelové situácie budúceho centra s rôznymi zadaniami a následne overovali cez priestorové modely možnosti svojich návrhov,“ uviedol Ing. Arch. Dušan Mellner. „Dlhodobo chýbajúce centrum a rozptýlenie jednotlivých funkcií mestský úrad, okresný súd, dom kultúry a podobne sa podpísalo pod identitu tejto mestskej časti, v ktorej býva cez 35 000 obyvateľov. Doteraz funkciu centra suplovali rôzne iné podružné priestory, situované pozdĺž hlavných ulíc Saratovská a M. Schneidera Trnavského, tvoriace komunikačnú tepnu Dúbravky,“ pokračovala mestská časť na svojej webovej stránke.

Študenti v rámci tohto projektu riešili problém funkčných plôch – Lidl, Kostol Ducha Svätého, Dom kultúry Dúbravka, stará pošta, okresný súd a iné, doprava a inžinierske siete a podobne. Ich práce tak prinášajú námety, pohľady či vízie. Ako dopĺňa Dúbravka, zaujímavý je napríklad pohľad, ktorí ponúkli študenti, keď umiestnili automobilovú dopravu do podzemia.

„Verím, že táto spolupráca s Katedrou architektúry Stavebnej fakulty STU bude pokračovať,“ hovorí starosta Martin Zaťovič. „Teší ma, že študenti by mali témy Dúbravky rozpracovávať aj naďalej. Ich práce a prezentácie pomáhajú im samotným pri získavaní skúseností, no aj mestskej časti pri spoznávaní možností riešení, vízií a nápadov,“ doplnil starosta.

Jednotlivé študentské návrhy si návštevníci budú môcť pozrieť v Dome kultúry Dúbravka do polovice apríla.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X