Študentský LGBT+ spolok na Univerzite Komenského reagujú na vyjadrenie odborníkov k transsexualizmu

Pride otvorený list queer lgbt transsexualizmus
Foto: ilustračné, GettyImages

Reagujú tak na Vyjadrenie psychiatrov, psychológov a iných odborníkov k transsexualizmu a v liste vysvetlili, prečo podľa nich nie je vedecky relevantným dokumentom.

Študentský LGBT+ spolok LIGHT* UK zaslal premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) i ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽaNO) otvorený list. Reagujú tak na vyjadrenie psychiatrov, psychológov a iných odborníkov k transsexualizmu a v liste vysvetlili, prečo podľa nich nie je vedecky relevantným dokumentom.

Spolok tiež vyjadril znepokojenie nad tým, akým pochybným spôsobom autori vyjadrenia pristúpili k téme zdravotnej starostlivosti.

Apelujú na kompetentné osoby vo veci prijatia usmernenia a štandardov, autorstvo vyjadrenia, ale aj na verejnosť, aby sa nenechali oklamať ideologickým zavádzaním daného vyjadrenia. Študentský spolok LIGHT* UK to uviedol v tlačovej správe.

Pochybné a selektívne

Podľa spolku sa vo vyjadrení jeho autorstvo odvoláva na štúdie, ktoré majú pochybnú metodológiu a selektívne si z nich vyberá (tzv. cherry-picking). Signatári a signatárky vyjarenia sa tiež odvolávajú na konzervatívne organizácie, ktoré označujú ako vedecké autority, a tiež nesprávne interpretujú závery citovaných štúdií.

Spolok tiež tvrdí, že autorstvo vyjadrenia používa argumentáciu, ktorá nijako nesúvisí s Odborným usmernením ani so Štandardným postupom. Autori podľa spolku odmietajú vedecký konsenzus v téme medicínskej tranzície.

Študentský spolok

Keďže pôsobíme na Univerzite Komenského, záleží nám na akademických hodnotách a kvalitnom vedeckom bádaní. Chceme, aby Slovensko nasledovalo najnovšie vedecké poznatky a štát podporoval odbornú obec v zavádzaní týchto poznatkov do praxe,” uviedlo členstvo spolku LIGHT* vo svojom otvorenom liste. Odkazujú v ňom na mnoho štúdií i vyjadrení uznávaných autorít v oblasti zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí.

LIGHT* je študentský spolok pôsobiaci na Univerzite Komenského (UK). Združuje študentstvo z fakúlt univerzity, ale aj mimo nej. Jeho aktivity sú zamerané na kreovanie prijímajúceho prostredia pre queer študentov i zamestnancov univerzity.

Vyzvali politikov k diskusii

Niekoľkí psychiatri a psychológovia vyzvali politikov na celospoločenskú diskusiu v otázke zmeny pohlavia. V pondelok 12. decembra zaslali premiérovi Eduardovi Hegerovi a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému. Vyjadrenie psychiatrov, psychológov a iných odborníkov k transsexualizmu.

Psychiatri, psychológovia a iní odborníci pokladajú za svoju povinnosť a právo vstúpiť do procesu rokovania o navrhovanom Odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR na zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti ku zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia osoby administratívne evidovaného v matrike a Štandardného postupu pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom.

Vyzvali, aby navrhované Odborné usmernenie a Štandardný postup neboli schválené, ale aby bola téma najskôr otvorená celospoločenskej a odbornej diskusii.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk