Sú medzi nami avšak vyčnievajú svojou výnimočnosťou. Osobnosť kraja môžete nominovať aj vy

Kolaz bratislava ocenenia kraj osobnosti.jpg

Nominácie na Ocenenia BSK za rok 2023 sú už spustené. Tieto ocenenia budú udelené v piatich kategóriách.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) každoročne udeľuje ocenenia výnimočným osobnostiam regiónu. Tieto ocenenia sú určené ľuďom, ktorí svojou prácou, angažovanosťou alebo výnimočnými výkonmi prispeli k rozvoju kraja, nadviazali na kultúrne dedičstvo, alebo zasvätili svoj čas verejnému dobru.

Medzi predošlými laureátmi týchto ocenení sa nachádzajú osobnosti, ktoré nezapadajú iba do kategórií zvučných mien. Sú skôr zanietenými osobnosťami s veľkým srdcom, ktoré svoju prácu robia pre dobro ľudí a krajiny, často nezištne. Títo ocenení ľudia sú rôznorodí a môžeme medzi nimi nájsť vedcov, umelcov, pedagógov, lekárov, športovcov, ako aj tých, ktorí pôsobia v sociálnej oblasti.

Najmä z posledných rokov by sa dali spomenúť osobnosti ako Milan Lasica, Magdaléna Vašáryová, Hilda Múdra, bratia Hochschornerovci, Gizka Oňová, Eva Rysová či Dorota Pospíšilová, prvá dáma slovenského vína. Dorota Pospíšilová je šľachtiteľkou vín, ktorá posunula slovenské vinárstvo na medzinárodnú úroveň a vyšľachtila 24 uznaných odrôd vína. Okrem iných ocenení je držiteľkou Výročnej ceny Samuela Zocha udelenou BSK.

Tieto ocenenia neobchádzajú ani neolympijských športovcov. Lucia Debnárová, reprezentantka Slovenska v armwrestlingu (pretláčanie rukami), založila športový klub a trénuje talenty v tejto silovej disciplíne. Aktuálne sa tiež venuje tlaku na lavičke.

Ocenenie získal aj Jozef Malinerič, hudobník, historik, archivár a kronikár mestskej časti Rusovce. Aktualizuje históriu Rusoviec a dáva návštevníkom pútavé komentáre k dejinám oblasti.

Bratislavský samosprávny kraj však neocenia len tieto známe osobnosti, ale aj tých, ktorí by mohli ostať v ústraní. Titul Historická osobnosť regiónu bol udelený napríklad Eugeňovi Suchoňovi, Vladimírovi Dzurillovi, Jánovi Dérerovi a Lucy Popp. Ďalšou osobnosťou tejto kategórie sa stal spisovateľ a bývalý väzeň Alfréd Wetzler, ktorému sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Ak máte vo vašom okolí osobnosť, ktorá by si podľa vás zaslúžila toto ocenenie, neváhajte ju nominovať. Nominácie na Ocenenia BSK za rok 2023 sú už spustené. Tieto ocenenia budú udelené v piatich kategóriách: Výročná cena Samuela Zocha, Pamätný list Samuela Zocha, Čestné občianstvo BSK, Cena verejnosti a Ďakovný list predsedu BSK. Taktiež bude udelený titul Historická osobnosť regiónu, ktorý nominuje bratislavský župan Juraj Droba. Nominácie môžete posielať do 31. decembra 2023.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk